Marmury metamorfogeniczne

Marmury te mają zazwyczaj lepszą wytrzymałość, ścieralność i odporność na warunki atmosferyczne niż marmury sedymentogenne, ale są nieco trudniejsze w obróbce i nie są tak kolorowe. Dzięki tym właściwościom wykorzystywane są głównie do brukowania i kafelkowania stopnic schodowych, mogą być również wykorzystywane w architekturze i rzeźbie.

Marmur Śnieżnikowski (powiat Ústí nad Orlicí) – biały do ​​żółto-białego z szaro-czarnymi smugami. Jest to obecnie największe i najczęściej wykorzystywane złoże marmuru w naszym kraju. W przeszłości był używany za granicą głównie w Niemczech i USA.

Lipowski marmur (powiat Jeseník) – rodzaje: Lipowski biały, Lipowski w pasy lub szary, Lipowski ciemny lub czarny. Ich największe zastosowanie to kafelkowanie wnętrz lub brukowanie, głównie w reprezentacyjnych budynkach, takich jak Hotel International i stacje metra, takie jak Vyšehrad, Muzeum C, Hradčanská.

Marmur supíkowicki (powiat Jeseník) – szary, szarobiały do ​​białego z paskami lub smugami. Służył do budowy Reichstagu i Muzeum Pergamońskiego w Berlinie.

Źródło: Lomy a těžba

PolandGermanEnglishCzech