Marmury na świecie

pohled na antickou dámskou sochu oslavující nahotu a lidskou přirozenost v póze držící se levou rukou za krk a pravou za vlasy v klečící pozici

Biały marmur

Marmur z Carrary jest prawdopodobnie najbardziej znanym białym marmurem na świecie. Jeden z pierwszych budynków z białego marmuru powstał w Carrarze, romańsko-gotyckiej katedrze na Piazza Duomo. W mieście znajduje się około 180 kamieniołomów marmuru. Marmur z Carrary użyto na Panteonie i Kolumnie Trajana w Rzymie, katedrze w Sienie, katedrze w Manili i Kopcu Pokoju w Waszyngtonie.

Marmur z Brače jest wydobywany w Chorwacji na wyspie Brač. Podczas remontu Pałacu Dioklecjana w Splicie kamieniołom zostanie otwarty dokładnie w tym miejscu, w którym wydobywano kamień do jego budowy. Bračski marmur został użyty do budowy parlamentu w Wiedniu, parlamentu w Budapeszcie, Białego Domu w Waszyngtonie, był zastosowany w wielu budynkach państwowych i użyteczności publicznej w Belgradzie, hotelach na wybrzeżu Morza Czarnego i w Soczi, a także w w hotelu Panorama w Pradze.

Ruskealski marmur (biało-szary) wydobywano go w rosyjskiej Karelii, która przed II wojną światową była częścią Finlandii. Był zastosowany w wielu budynkach w Petersburgu, takich jak marmurowa sala w Ermitażu. Dziś na terenie dawnego kamieniołomu znajduje się piękne niebieskie jezioro.

Bianco Sivec – jeden z najbielszych marmurów dolomitowych wydobywanych w Macedonii w pobliżu miasta Prilepy. Rzymianie używali go do swoich budowli.

Marmur Thassos był wydobywany na wyspie Thassos w Grecji od czasów starożytnych, a mimo to nadal istnieją wydajne i produktywne kamieniołomy.

Inne złoża białego marmuru znajdują się na przykład na wyspie Paros oraz w górach w pobliżu Aten (Grecja), Alabamy, Kolorado (USA), Bawarii (Niemcy), Karyntii (Austria) i Pekinu (Chiny), marmur z tego ostatniego z wyżej wymienionych miejsc został wykorzystany do budowy Zakazanego Miasta w Pekinie.

Kolorowe marmury

Connemara Green Marble – pierwszy w Irlandii kamieniołom zielonego marmuru został otwarty w 1822 roku a wydobycie w nim trwa do czasów dzisiejszych. Z tego kamienia wykonywana jest piękna biżuteria oraz upominki.

Szwedzki zielony marmur ma zmienny zielony kolor i atrakcyjne usłojenie. Był zastosowany na wielu budynkach i pomnikach w Sztokholmie i całej Szwecji. Złoża zielonego marmuru znajdują się również w Indiach, Chinach, Gwatemali, Finlandii, Grecji i innych.

Różowy marmur występuje w Norwegii, Portugalii, Rumunii, USA itp.

Szary marmur znajduje się w Turcji, Kubie, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Polsce, Niemczech itp.

Czarny z białymi żyłkami występuje w Hiszpanii.

Czerwone i czarne marmury wydobywane w Walonii w Belgii są używane od starożytności. Wykorzystano je do budowy Wersalu, a dużą ilość sprowadzono do Czech.

MARMOTEC

Największe i najbardziej znane targi marmuru MARMOTEC odbywają się co dwa lata w Carrarze. Gromadzą się tam firmy z całego świata, aby zaprezentować swoje marmurowe bogactwo oraz nowoczesną technologię wydobycia i obróbki tego pięknego kamienia. Kolejne targi MARMOTEC odbędą się w Carrara we Włoszech. Wizyta na targach Carrara z pewnością nas nie zawiedzie, a otoczenie wyłożone marmurowymi górami nas oczaruje.

Źródło: Lomy a těžba

PolandGermanEnglishCzech