Kamień w kuchni – gotowanie bez ograniczeń

pohled ze shora na kuchyň do rohu se světlými poličkami a tmavou lesklou, hladkou deskou, uprostřed kuchyně se nachází kuchyňský stůl s prostřeným nádobím a barokními židli pistáciové barvy

Przy gotowaniu i innych typowych czynności kuchennych konieczne jest, aby powierzchnia blatu była dostatecznie twarda, odporna na naciski i zarysowania oraz wysokie temperatury, aby była prosta i szybka w utrzymaniu, jednocześnie jak najdłużej zachowując swój świetny wygląd.

Jeśli na nasz blat kuchenny jako materiał wybierzemy kamień, możemy być pewni, że postawiliśmy na bezpieczeństwo. Kamień wytrzyma absolutnie wszystko, a jednocześnie dzięki swojemu niepowtarzalnemu wyglądowi nada kuchni odrobinę oryginalności i luksusu. Kamień kamieniowi nie jest równy.

Opierając się na opiniach ekspertów oraz na podstawie doświadczenia naszych przodków najlepszym materiałem na kamienne blaty okazał się granit. Nie tylko ze względu na swój wygląd, ale przede wszystkim ze względu na użyteczne właściwości. Rzadziej stosuje się również marmur lub piaskowiec. Jedyną wadą materiałów kamiennych jest większa porowatość ich struktury, a co za tym idzie większa skłonność do nasiąkliwości.

Jakie są zalety granitu?

Twardość
Granitowego blatu nie jesteśmy w stanie uszkodzić żadnymi powszechnie używanymi narzędziami kuchennymi. Nie musimy si obawiać, że powierzchnię blatu potniemy lub zarysujemy nożami samoostrzącymi. Potrawy możemy kroić i rozbijać tłuczkiem nawet bezpośrednio na desce.

Wytrzymałość cieplna
Granit bez problemu wytrzymuje temperatury do 250 ⁰C. Garnki z wrzącą wodą lub patelnię z gorącym olejem można postawić bezpośrednio z piecyka na płytę.

Długa żywotność
Chociaż inwestowanie w kamienne płyty wiąże się z wyższymi kosztami finansowymi, jest to koszt jednorazowy – płyta wytrzyma nawet do kilkudziesięciu lat.

Zmienność wyglądu „Każda sztuka – to oryginał”. Ta reguła potwierdza się u granitu stuprocentowo. Wprawdzie przeglądając  wzorniky firm kamieniarskich mamy możliwość wyboru spośród niewyczerpanej liczby struktur i wariantów kolorystycznych (granitowo-szary, niebieskawy, różowy, czerwony, oliwkowozielony, złoty itp.), ale możemy być pewni, że dostarczona nam deska będzie niepowtarzalnym egzemplarzem, którego nie znajdziemy u żadnego z naszych sąsiadów.

Wodoodporność
Woda i wilgoć nie pozostawiają żadnych śladów na kamieniu.

Łatwy w utrzymaniu
Granit jest prosty w utrzymaniu, szybko i łatwo go oczyścimyi to nawet tylko przy pomocy wody. Nie zaleca się stosowania agresywnych chemikaliów, które z czasem kamień może wchłonąć.

Wady granitu oraz jak je zmienić?

Chłód kamienia i jego porowatość. To jedyne mniej korzystne właściwości tego naturalnego materiału. Zwłaszcza w przypadku blatów barowych lub jadalnych, problem chłodnej powierzchni usuwa się przez podgrzanie kamienia, dzięki czemu nawet dłuższe siedzenie przy granitowym barze lub stole nie wydaje się nam nieprzyjemne.

Kwestię porowatości kamienia, która może skutkować stopniowym nasiąkaniem tłuszczem i brudem, można rozwiązać poprzez impregnację specjalnym środkiem, który tworzy swoistą warstwę paroprzepuszczalną. Zapobiega to wnikaniu olejów lub kwasów do kamienia, ale zarówno zapewnia, że kamienna powierzchnia może „oddychać“.

Chcemy zastosować granit, a co dalej?

Jeśli decydując się na płytę kamienną zwrócimy się do wyspecjalizowanej firmy kamieniarskiej, nie musimy martwić się o żadne ograniczenia. Blat kuchenny zostanie wykonany dosłownie na wymiar. Dzięki wielkości dostarczonych płyt granitowych można wybrać dowolny nietypowy rozmiar i kształt blatu roboczego. Zlewozmywak tradycyjnie wkładany jest do płyty od góry, ale możliwy jest również montaż od dołu. W ten sam sposób żadne inne wycięcia nie stanowią problemu – na przykład na kran, płytę grzewczą, pojemnik na odpady i inne.

Obowiązują takie same zasady dotyczące sposobu i wysokości układania płyt jak dla desek wykonanych z innych, dostępnych na rynku materiałów. Deska powinna wystawać co najmniej 2 cm poza dolne szafki, aby zapobiec ewentualnemu spływaniu brudu. Standardowo zaleca się ustawienie wysokości blatu na około 85 do 86 cm. Generalnie jednak należy go dopasować do wysokości ciała, abyśmy podczas gotowania nie musieli się garbić albo wręcz przeciwnie wspinać się na palce. Oczywiście w przypadku osób poruszających się na wózku inwalidzkim należy wziąć pod uwagę nietypowe rozwiązanie. Tutaj wysokość powierzchni roboczej nie powinna przekraczać 75 cm.

Źródło: www.ceskestavby.cz

PolandGermanEnglishCzech