Kamień polerowany to zawsze elegancki oryginał

pohled ze shora na několik pater schodů pod sebou

Kamień to tradycyjny materiał, który zaskakująco dobrze pasuje nawet do najbardziej nowoczesnych wnętrz. Uszlachetniony kamień można znaleźć na podłogach, ścianach, schodach. Można z niego wykonać luksusowo wyglądający blat stołu, parapet, umywalkę, a nawet wannę z jednego kawałka kamienia. Kuchnie z kamienną powierzchnią roboczą wyglądają wspaniale. Jeśli płyta jest wykonana z jednego kawałka kamienia, powierzchnia jest bardzo łatwa do utrzymania w czystości. Nie ma problemu z żadnymi fugami, w których zwykle utrzymuje się brud.

Kamień może być dokładnie obrobiony na wymiar. Jednak najczęściej polerowany kamień jest używany do budowy cmentarnych pomników. W łazienkach najczęściej stosuje się marmur, granit, trawertyn, piaskowiec i talk. Oprócz nich można także do okładzin wykorzystać łupek.

Gładki lub naturalny wygląd

I nie tylko polerowany kamień wygląda interesująco i luksusowo. Nawet wstępnie obrobiony piaskowiec lub margiel wapienny zrobi dobre wrażenie. Oryginalnie nieregularne kawałki mogą być wykorzystane do okładzin a szerogi fugi między nimi dodają rustykalnego wyglądu. Jednak taka okładzina, biorąc pod uwagę wagę tego naturalnego materiału, może być stosowana tylko na wytrzymałych ścianach.

Na podłogę najczęściej używany jest granit, który wyróżnia się twardością. Jest wytrzymały nawet w kontakcie z chemikaliami. Granit można użyć w wersji polerowanej, matowej i płomieniowanej. Płomieniowanie jest wykonywane w celu wyeliminowania śliskości mokrej powierzchni.

Dla niektórych marmur jest symbolem luksusu, ale jest bardziej wrażliwy na uszkodzenia chemiczne lub mechaniczne, które można wyeliminować poprzez regularne stosowanie naturalnego oleju.

Nawet najtrwalszy materiał wymaga pielęgnacji

Jeśli kamień jest wyblakły, nie ma nic łatwiejszego niż przywrócenie pierwotnego wyglądu specjalnym kremem do polerowania. Jeśli kamień jest w pomieszczeniu to ma uniwersalne zastosowanie. Po nałożeniu preparatu kamień nabiera koloru i struktury. Po wyschnięciu i wypolerowaniu preparatu suchą szmatką ponownie uzyskacie wysoki połysk. Powierzchnia kamienia będzie wodoodporna. Powierzchnia szczotkowana (antico) i garbowana (fiammato) traci swój kolor i wzór, dlatego zalecamy impregnację kamienia produktem, który podkreśla te właściwości.

Istnieją specjalne preparaty do czyszczenia kamienia. W domu jednak można to zrobić czystą wodą i środkami czyszczącymi o neutralnym pH. Zalecane jest również mydło, ale tylko w płynie, bez fosforanów, zawsze konieczne jest dokładne spłukanie. Ze względu na to, że powierzchnia może być śliska, zaleca się nawet natychmiastowe wysuszenie powierzchni.

Kamień towarzyszy człowiekowi nie tylko przez całe życie

Płyty i różnie ukształtowane kamienie od lat zdobią miejsca spoczynku naszych bliskich. Wytrzyma we wszystkich warunkach pogodowych a stary starszy nagrobek można przez ponowne przeszlifowanie zmienić nie do poznania.

Pomnik klasyczny lub urnowy wykonany z granitu lub piaskowca w różnych odcieniach, ze złoconym napisem, stworzy dostojną dekorację miejsca wspomnień. Z tego pięknego i wytrzymałego materiału można również stworzyć chodnik wokół grobu.

Źródło: www.ceskestavby.cz

PolandGermanEnglishCzech