Modne trendy w zastosowaniach kamienia

Parapety kamienne

Prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnionym zastosowaniem kamienia w czeskich domach czy sklepach są kamienne parapety. Osoby preferujące jakość i niepowtarzalny design z pewnością wybiorą parapety kamienne. Inwestycja w takie parapety nie jest zawrotna, a przyniesie wiele korzyści.

Czasami można za niewielką kwotę ożywić zwykłe pokoje i przestrzenie, rozjaśnić je i ogólnie sprawić, że będą wyglądać bardziej dostojnie. Dodatkowo można również na przyszłość połączyć z parapetami inne elementy wykonane z kamienia.

Dekory přírodního kamene

Kamień w kuchniach

Kamienne blaty kuchenne, tak powszechnie stosowane za granicą powoli pojawiają się i w czeskich kuchniach. Główne wymagania stawiane materiałom przy tego typu zastosowaniach, to wytrzymałość, twardość, odporność, ale także nienasiąkliwość, a to wszystko spełnia kamień naturalny. Przykładowo granit jest dużo twardszy niż sztuczny kamień (imitacja kamienia wykonana z betonu), więc bezpośrednio na jego powierzchni możemy kroić absolutnie wszystko.Trzeba, ale pamiętać, że kamienną płytę należy zaimpregnować.

W niektórych przypadkach bywa problem z materiałami porowatymi, takimi jak marmur i trawertyn, ponieważ mogą one zostać poplamione i zabarwione od żywności. Kamienny blat w ogóle nie musi być nośny, można go też położyć na oryginalnej płycie, a jego grubość może wynosić zaledwie 2 cm.

Wskazanejest połączenie wybranego materiału blatu kuchennego z okładziną ścienną za blatem i ewentualnie również z wewnętrznymi parapetami. Z kamienia można również wykonać bar i stół. A jeśli pokój dzienny jest połączony z kuchnią i wiodą z niego schody prowadzące na piętro, stopnie schodowe lub tylko ich powierzchnie mogą być wykonane z tego samego materiału. A jeśli kamień wydaje się zbyt zimny w dotyku, można stosować ogrzewanie elektryczne.

Přírodní kámen v kuchyni
Přírodní kámen v kuchyni
Přírodní kámen v kuchyni

Kamień w łazienkach

Kamień naturalny jest bardzo popularny również w łazienkach, a to w formie zamiennika płytek ceramicznych. Najczęściej jest to kamień polerowany, ale można go też obrobić zgrubnie, ale w tym przypadku utrzymanie powierzchni jest bardziej problematyczne. Jednak na pewno nie ma sensu sięgać po tanie imitacje. Kamień naturalny robi dużo większe wrażenia podczas obserwacji jego nieregularnej struktury i jest przyjemniejszy w dotyku. Do łazienki można odpowiednio wybrać drewniane szafki i oświetlić ją ciepłym odcieniem światła.

Innym sposobem wykorzystania kamienia w łazience jest kamienna umywalka i półka, kamienna płyta w ewentualnej wnęce, ale także luksusowa i bardzo droga kamienna wanna. Należy jednak uważać na substytuty – na przykład lany marmur (lana mieszanka mielonego wapienia, piasku szklanego, żywicy poliestrowej i barwnika). Wanny kamienne sąwolnostojące przeznaczone do otwartej i dużej przestrzeni,dodatkowo przy projektowaniu nie tylko wnętrza, ale i domu, należy wziąć pod uwagę ich kształt oraz znaczną wagę . Na przykład taki produkt zdecydowanie nie nadaje się na  piętro w starym budynku, który już sam statycznie jest na granicy lub przekracza jego możliwości. Inne możliwości wykorzystania kamienia naturalnego.

Přírodní kámen v koupelně
Přírodní kámen v koupelně
Přírodní kámen v koupelně
Přírodní kámen v koupelně
Přírodní kámen v koupelně
Deska z přírodního kamene k ohništi

Dużym zainteresowaniem cieszą się granitowe płyty grillowe, które ze względu na swoje właściwości termiczne najlepiej nadają się do przyrządzania mięs lub innych potraw na imprezach plenerowych czy uroczystościach.

Wraz z popularnością kominków w naszych domach rośnie również popularność kamiennych okładzin na kominki i przestrzeni wokół kominka,dzięki którym kominek będzie  doskonalewyglądał. Możemy również wyłożyć kamieniem cokoły domów, ewentualnie zastosować go w saunie lub wykonać w domu saunę japońską, która ma bardzo dobroczynne działanie dla naszego organizmu.

Granit jest również praktycznie jedynym materiałem, który można wykorzystać do wysokiej jakości produkcji pomników.

Inne zastosowania to akcesoria ogrodowe lub doniczki, tace termiczne do jadalni, akcesoria do wnętrz, kamienne bloki chłodzące i tym podobne. Oczywiście jest dobrze znane klasyczne wykorzystanie granitu w postaci z grubsza obrobionych bloków kamiennych do brukowania, płytek i kostki brukowej, brukowanych powierzchni z surowego kamienia umieszczonego w żwirze lub betonie.

Kamenný obklad krbu
Venkovní kuchyň z přírodního kamene
Žulová kuchyňská deska a obklad stěny za deskou

Źródło: www.ceskestavby.cz

PolandGermanEnglishCzech