Kamień stał sie modnym trendem w budownictwie mieszkaniowym

pohled na kuchyňskou desku

Chociaż elementy kamienne nie są tanim produktem, to jednak stały się modnym trendem. W jaki sposób kamień naturalny zyskał popularność, gdzie wszędzie można go znaleźć i w jakiej formie?

Obecnie ludzie coraz częściej dostrzegają i doceniają właściwości i wartości kamienia jako materiału budowlanego. Kamień wyróżnia się trwałością, wytrzymałością, łatwością pielęgnacji, ponadczasowością, ale także elegancją, dzięki czemu praktycznie „na zawsze“ wyeksponuje dany element wykonany z niego. Poza tym wyższe inwestycje są obecnie opłacalne, ponieważ inny zastosowany materiał z czasem się zużywa i trzeba go wymienić (niekiedy nawet kilkakrotnie).

Kamień naturalny oddziałuje na nas na wiele sposobów – może się nam podobać jego barwa, wzór, odczuwamy jego temperaturę, obserwujemy na nim załamania światła… W każdym razie kamień przypomina nam o przyrodzie, stąd przymiotnik „naturalny„ nie jest przypadkowy. Każdy jego kawałek jest oryginalny jak na przykład każdy kawałek drewna.

Jeśli kamień odpowienio wybierzemy i wykorzystamy go w zgodzie i harmonii z innymi elementami wyposażenia wnętrza, wytworzy nam atmosferę odpoczynku, relaksu, spokoju i stabilności. Szczególnie w połączeniu z roślinami doniczkowymi stwarza wrażenie, że przebywamy na łonie natury.

Kamień zaliczamy do tzw. „czystych” materiałów, takich jak drewno, szkło, metal itp. Doskonale sprawdzają się one w nowoczesnych wnętrzach, ale owszem pasują nawet do wnętrz w stylu rustykalnym.  Jego żywotność jest praktycznie nieograniczona, np. na kamiennych blatach kuchennych możemy stawiać gorące przedmioty, możemy bezpośrednio na nich kroić, powierzchni nie niszczy ani woda ani inne płyny.

Faktem jest to, że wykorzystanie kamienia jest tak wszechstronne, że możemy z niego stworzyć nawet kamienne ścianki działowe. Na przykład słynna onyksowa ściana autorstwa architekta Miesa van der Rohe została przetransportowana z Maroka do willi Tugendhat w Brnie. Ta ściana jest częściowo przezroczysta i podczas zachodu słońca zabarwia się na czerwono. A przezroczystość onyksu jest wykorzystywana do dziś.Zakomponowanie onyksu do wnętrza może nadać całej przestrzeni luksusowy wygląd.

Właściwy wybór rodzaju kamienia jest absolutnie kluczowy. Najbardziej odpornym rodzajem kamienia jest granit. W miejscach bardziej narażonych (schody, kostka brukowa, blaty kuchenne,…) stosujemy granit, który nadaje się zarówno do wnętrz jak i na zewnątrz. Możemy go zastosować do produkcji  parapetów wewnętrznych i zewnętrznych, brukowania lub układania płytek wewnątrz i na zewnątrz. Posiada również najlepsze właściwości termiczne, dlatego z granitu wykonuje się płyty grillowe czy kafle do sauny.

Opracování přírodního kamene
Opracování přírodního kamene

Być może wielu z nas nie wie, że istnieją setki różnych dekorów i wzorów granitu, więc design granitu może być bardzo różnorodny i urokliwy, dzięki czemu jest porównywalny z marmurem, który czasami może mieć tylko nieco drobniejszy wzór. Jednak marmur jest znacznie mniej trwały, więc i jego zastosowanie jest bardzo ograniczone. Można go wybrać do układania płytek na ścianach, łazienek lub wewnętrznych parapetów, ale zdecydowanie nie nadaje się do stosowania na zewnątrz.

Obróbkę kamienia dobieramy do konkretnego wnętrza  i stylu jego wyposażenia! Grubo ciosany kamień będzie wyglądał lepiej w starej chałupie niż polerowany granit, który z kolei pasuje do w nowoczesnych wnętrz i przestrzeni reprezentacyjnych. 

Przyroda oferuje nam prawie niezliczoną ilość wzorów, każdy pochodzący z innego zakątka świata. W Republice Czeskiej jest kilka kopalni oraz rodzajów granitu. Jednak najciekawsze materiały sprowadzane są z takich miejsc jak Indie, Włochy, kraje skandynawskie, Ameryka Południowa i Afryka.

Stůl z přírodního kamene

Źródło: www.ceskestavby.cz

PolandGermanEnglishCzech