Dotknijmy powierzchni kamienia naturalnego

Państwa pragnieniem jest posiadanie wnętrza urządzonego w naturalnym kamieniu – na przykład w luksusowym wypolerowanym wykonaniu, ale cena zapiera nam dech w piersiach? Nie musi tak zawsze być, wysokiej jakości kamienne płyty, na przykład w postaci blatu kuchennego, można kupić za rozsądniejszą cenę niż twierdzi większość producentów. Oczywiście ceny nigdy nie osiągną poziomu cen np. tanich płyt MDF, ale także ceny krajowego litego drewna, ale kupując płyty z kamienia w zamian otrzymamy materiał praktycznie nieśmiertelny.

Warto zwrócić uwagę na zbieżność dwóch słów – „naturalny” i „kamień”. Samo określenie „kamień „może mieć wiele znaczeń (kamień wodny, sztuczny kamień, spadł mi kamień z serca, rzuć kamieniem itd), owszem pod pojęciem kamień naturalny, każdy wyobrazi sobie wiele postaci tego samego. W przypadku wszystkich rodzajów kamienia naturalnego każdy element jest kompletnym oryginałem, podobnie jak w przypadku drewna. Używając kamienia naturalnego, po prostu łączymy wnętrze z naturą. To samo dotyczy oczywiście używania kamienia na zewnątrz. Jest bardzo odporny na wpływy klimatyczne, ale jednocześnie zachowuje swój pierwotny wygląd i kolor. Kamień naturalny jest trwały, ale też nigdy sie nam nie znudzi na niego patrzeć. 

Pod pojęciem kamienia naturalnego kryje się niezliczona gama kolorowych odcieni, struktur, wzorów i wykończeńpowierzchniowych. Kamień naturalny we wnętrzu zawsze prezentuje się całkowicie oryginalnie, elegancko, ponadczasowo, ale też bardzo naturalnie. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością, twardością, trwałością, ale także zmywalną powierzchnią, gładkością i przepuszczalnością. Kamień na powierzchni może być polerowany, matowy, szczotkowany, groszkowany, cięty, łupany i tzw. antyk, a istnieją inne metody obróbki powierzchni. Możemy obrabiaćmarmur, granit, trawertyn, piaskowiec, wapień i inne rodzaje kamienia naturalnego.

Kamień naturalny pięknie zdobi zabudowę kuchenną w postaci blatu, baru i glazury za blatem, ale także łazienek – wykonamy z niego umywalkę, ale także obłożymy nim całą łazienkę, korytarze, pokoje dzienne, sypialnie i inne pomieszczenia. Szczególnie ładnie prezentuje się jako okładzina kominka lub na klatce schodowej, która może być nawet zbudowana tylko z kamienia. Istnieją również piękne parapety wykonane z naturalnego kamienia – wewnętrzne i zewnętrzne. Kamień naturalny nadaje się do każdego budynku, od domów jednorodzinnych po budynki administracyjne i centra handlowe.

Kamenný vnitřní okenní parapet
Dlažba z přírodního kamene
Deska z přírodního kamene
Přírodní kámen v kuchyni
Schodiště z přírodního kamene
Přírodní kámen v kuchyni
Obklad krbu přírodním kamenem

Wprawdzie użycie kamienia naturalnego wiąże się z wyższymi kosztami związanymi z większym nakładem pracy przy jego obróbce, a także wyższym kosztem materiału, ale za każdym razem efekt końcowy jest tego wart. Jest to bardzo korzystna inwestycja, która zwiększy wartość nieruchomości. Nie tylko stanowi świetną dekorację, ale jest to także bardzo funkcjonalny i niezwykle trwały materiał. Kamień naturalny poddany obróbce łatwo zyskuje funkcję praktyczną – w postaci blatu kuchennego jest materiałem praktycznie niezniszczalnym, to również dotyczy kamienia w postaci kostki brukowej, schodów, parapetów czy płytek. Jeśli wyłożymy kominek kamieniem naturalnym, będzie on rozprowadzał ciepło, podobnie jak piece i  podobne urządzenia. Ponadto kamień jest bardzo łatwy w utrzymaniu.

Přírodní kámen v kuchyni
Přírodní kámen v koupelně

Źródło: www.ceskestavby.cz

PolandGermanEnglishCzech