Wybór kamienia naturalnego

Oczywiście wybór kamienia naturalnego  jest bardzo ważny. Jednego rodzaju kamienia użyjemy do dekoracji ogrodów skalnych lub trawników, innego użyjemy do układania nawierzchni na zewnątrz, a z kolei innego do okładzin we wnętrzach itp. Możemy wykorzystać efekt dekoracyjny surowego kamienia, lub kamienia modyfikowanego, który jest jeszcze bardziej intensywny. We wnętrzach wyróżnia się zarówno naturalny kamień elewacyjny, który nie jest obrabiany na powierzchni, jak i oczywiście kamień polerowany, który również można zaimpregnować dla uzyskania całkowitej niechłonności. Najczęściej używanymi kamieniami naturalnymi są granit, marmur, piaskowiec, łupek, onyks, trawertyn, ale także inne. Kamień naturalny jest wydobywany na całym świecie i bardzo ciekawe jest to, że niektóre rodzaje kamienia można wydobywać w różnych częściach planety w tej samej formie, ale inne są typowe dla konkretnego miejsca i nigdzie indziej go nie znajdziemy. Na przykład złoża czerwonego marmuru ze Sliven, z którego zbudowanych jest wiele praskich pomników, są już zasadniczo wyczerpane. Dlatego problematyczna jest renowacja kamiennych elementów tych zabytków. 

Wybierając kamień naturalny należy pamiętać, że każdy rodzaj kamienia ma swoje konkretne przeznaczenie.  Szczególnie ważne są właściwości fizyczne materiału. W naszym kraju najczęściej stosuje się marmur, granit, piaskowiec, łupek, margiel, gips, trawertyn, porfir, kwarcyt, ale także kamienie półszlachetne.

Marmur

Wykorzystanie marmuru ma chyba najdłuższą tradycję – można było go już obrabiać narzędziami z brązu. Marmur powstaje w wyniku przemiany (metamorfozy) wapienia. Z powodu wysokiego ciśnienia i temperatury w skorupie ziemskiej kalcyt (pierwotna skała) ulegał rekrystalizacji. Wapień powstały w wyniku osadzania się poszczególnych warstw charakteryzuje się bogatym wzorem i przeważnie są w nim skamieniałości. Marmur polerowany może być również użyty jako obraz na ścianie. W naszym kraju marmur stosowany jest we wnętrzach, gdzie zachowuje swój połysk i pod wpływem klimatu nie tworzy się na nim patyna. Owszem jeśli warstwa patyny jest pożądana, jego zastosowanie na zewnątrz jest również możliwe.

Mramor Galactic Brown

Granit

Granit to głębinowa skała magmowa, bardzo twarda, odporna chemicznie i z powierzchnią odpowiednią do polerowania. Stosowany jest jako kamień budowlany, kamień licowy we wnętrzach i na zewnątrz, ale ze względu na swoją trwałość doskonale sprawdza się np. w postaci blatów kuchennych, kominków i gzymsów kominkowych, a służy też jako kamienie do grilla.

Piaskowiec

Jest to trwały i mający szerokie zastosowanie materiał. Stosowany jest głównie w postaci kostki brukowej i płytek. Dzięki swojej odporności piaskowiec jest niezastąpionym produktem. Zróżnicowana kolorystyka piaskowca pozwala na różne kombinacje i stworzenie barwnej atmosfery.

Łupek

Łupek jest bardzo atrakcyjny dla oka, rownież znajduje zastosowanie w postaci płytek i kostki brukowej, ale także ciętych dachów o niezwykle długiej żywotności. Łupek charakteryzuje się również bogatą gamą kolorystyczną i rozmiarową. Niektóre rodzaje łupków pięknie świecą w słońcu i zmieniają kolor.

Břidlice

Kwarcyt

Kwarcyt to kamień naturalny o ekstremalnej twardości. Kwarcyt idealnie nadaje się do produkcji kostki brukowej i płytek ceramicznych znajdują zastosowanie głównie na zewnątrz. Znajdziemy go jednak również we wnętrzach w postaci podłóg, schodów, płytek ściennych i kominków, a także parapetów.

Nieprawdziwym jest twierdzenie, że kamień naturalny jest drogim materiałem tylko dla wybranych. Jego wyższą cenę równoważy wyjątkowa trwałość i żywotność. Cena także zależy od dostawcy – a konkretnie lokalizacji, w której prowadzi działalność i obowiązującej tam polityki cenowej, a także źródeł pochodzenia materiałów. Oczywiście trudno jest porównać np. cenę licowania kamienia naturalnego z betonowymi substytutami jako imitacje kamienia (sztuczny kamień). O niezastąpionej funkcji kamienia naturalnego świadczy jednak jego niemal monopol, na przykład w architekturze cmentarnej. Poza tym na pierwszy rzut oka odróżniamy sztuczny kamień od naturalnego, w końcu to beton.

Źródło: www.ceskestavby.cz

PolandGermanEnglishCzech