ODKRYCIE STULECIA I WIRTUALNA WIZYTA W NAJWIĘKSZEJ EGIPSKIEJ PIRAMIDZIE

pyramida

Kilka dni temu zespół naukowców ogłosił odkrycie ogromnej wnęki wewnątrz piramidy Cheopsa w Gizie (zwanej także piramidą Chufu), największej znanej jak dotąd starożytnej kamiennej budowli. Dziś dodatkowo, za pośrenictwem wirtualnej wizyty w 3D, pojawiła się możliwosć odkrycia największych tajemnic jej architektury. Piramida Cheopsa jest jednym z najczęściej odwiedzanych archeologicznych obiektów Egiptu.

 

Piramida, zbudowana około 2550 roku przed naszą erą, uznawana jest za jeden z siedmiu cudów starożytnego świata. Monumentalny grobowiec wznosi się na wysokość niespełna 139 metrów, zaś ponad 4000 lat temu była największym obiektem wybudowanym przez człowieka. Już wcześniej znanym faktem było, że w różnych częściach piramidy znajdują się korytarze i komory. Jednak znaczna część jej wewnętrznej struktury na długo pozostawała tajemnicą. Badacze latami marzyli o tym, by odkryć jej wnętrza, lecz nie znali na to sposobu. Aż do zeszłego tygodnia, kiedy francusko-japoński zespół podjął decyzję o tym, aby skorzystać z metody obrazowania opartej na technologii wykorzystującej promieniowanie kosmiczne. Tak zwane niestabilne cząstki elementarne mionu, które powstają w wyniku interakcji promieniowania kosmicznego z atomami w górnych warstwach ziemskiej atmosfery, są w stanie przeniknąć setki metrów również wewnątrz kamienia. Technologia ta zatem umożliwia mapowanie wnętrz kamiennych struktur.

Zespół naukowców ogłosił, że miesiące badań wykazały, iż w piramidzie znajduje się pusta przestrzeń. Wierzą, że zdołają przewiercić do niej mały otwór, którym do środka przedostanie się dron. Jego zadaniem będzie zebranie dodatkowych informacji. Jak dotąd wiadomo, że pomieszczenie wewnątrz ma długość co najmniej 100 metrów. Pozostaje jednak tajemnicą, co się w nim znajduje, do jakich celów służyło, a także czy jest to jedna komora, czy jest ich więcej. Kierujący ekspedycją Mehdi Tayobi komentuje: Byliśmy bardzo zaskoczeni, kiedy natrafiliśmy na tak ogromną przetrzeń. Zakładaliśmy, że odkryjemy komorę królewską z okazałą galerią, nie zaś zwyczajną pustkę. Chcemy zbadać, co jest wewnątrz. Już teraz jednak wiadomo, że będzie to imponujące odkrycie, chociażby dlatego, że przestrzeń ta sięga wysokości bliskiej Statui Wolności. „Bez wątpienia mamy do czynienia z odkryciem stulecia”, komentuje egiptolog Yukinori Kawae. „Istniało wiele hipotez na temat piramidy, nikt jednak nie zakładał, że nad Wielką Galerią znajdziemy coś takiego.”

Archeologowie liczą, że kiedy tylko zostanie wyjaśniona tajemnica odkrytej przestrzeni, ta sama technologia wykorzystana zostanie do odnalezienia grobowca królowej Nefretete, małżonki faraona Echnatona. Niektórzy egiptolodzy uważają, że może znajdować się on w tajnej komnacie grobowca Tutanchamona.

 

Zapraszamy do środka

Zespół badaczy, który w zeszłym tygodniu ogłosił odkrycie wnęki, dodatkowo stworzył możliwość odwiedzenia piramidy przy pomocy wirtualnej rzeczywistości, która w jednej chwili pozwala przenieść się wprost do jej wnętrza na przykład z Paryża i w ten sposób odkrywać architekturę piramidy. Odwiedzający projekt Scan Pyramid muszą jedynie zaopatrzyć się w okulary 3D, po czym mogą bez przeszkód rozpocząć odkrywanie wnętrz Wielkiej Galerii, królewskich komnat i dalszych pomieszczeń. „Dzięki tej technologii możesz natychmiast znaleźć się w piramidze wraz ze swoim przewodnikiem” zachęca Mehdi Tayoubi, jeden z liderów projektu Scan Pyramids.

Czym różni się zatem ta wizyta od znanych już możliwości rzeczywistości wirtualnej? Faktem, że w odwiedzanym miejscu nie musisz być sam, bowiem na „wycieczkę” możesz zabrać całą rodzinę. Miejsca, które na codzień nie są łatwo dostępne od teraz będą w zasięgu ręku.

 

 

Źródło: National Geographic

Autor: Redakcja  9. 11. 2017

PolandGermanEnglishCzech