NOWY TUNEL W STONEHENGE – SZANSA NA ŚWIĘTY SPOKÓJ CZY DALSZE PROBLEMY?

stonehenge

Każdego roku ponad milion turystów odwiedza najznamienitszy, megalityczny zabytek znajdujący się w hrabstwie Wiltshire w Anglii. Sakralny charakter tego miejsca przez wiele lat naruszany był przez hałas dobiegający z pobliskiej autostrady. Proponowane rozwiązanie ma jednak swoich krytyków.

 

Okolica kamiennego kręgu wkrótce ulegnie zmianie. Nieodgadnioną do dziś tajemnicę stanowi to, w jaki sposób powstał znajdujący się około 13 kilometrów od miasteczka Salisbury w południowej Anglii kompleks składający się z menhirów i kamiennych kręgów. Jego tajemnice i energia, w okresie letniego i zimowego przesilenia, przyciągają przede wszystkim sympatyków hipisów, druidów oraz pogan. Kamienie bowiem ustawione są w taki sposób, że cały kompeks zwrócony jest w kierunku wschodu zarówno Księżyca jak i Słońca, co czyni go świątynią związaną z kultem obu sił. Zakłada się zatem, że Stonehenge zbudowano w celu oddawania im czci.

Sakralny charakter miejsca przez dziesiątki lat zakłócany był przez ruch z pobliskiej autostrady A303, która obecnie jest jedną z części głównej trasy łączącej Londyn z hrabstwami Devon i Kornwalią. Po latach debat, niedawno rządzący upublicznili projekt wybudowania dokładnie w pobliżu Stonehenge tunelu o długości 2,9km. Projekt został zmieniony po tym, kiedy odkryto, że konstrukcja ta, w okresie zimowego przesilenia zakłócałaby widok słońca ze Stonehenge. Z tego powodu, w projekcie przesunięto tunel o 50 metrów dalej od zabytku. Krytycy uważają, że w trakcie wykopu tunelu zniszczeniom mogą ulec znajdujące się w pobliżu Stonehange niektóre ze stanowisk archeologicznych okresu neolitu i brązu. Rząd jednak podkreśla, że tunel będzie przebiegał dokładnie kopiując trasę autostrady A303 właśnie dlatego, aby do takich zniszczeń nie doszło. Uświęcona latami tradycji ścieżka do Stonehenge od strony rzeki Avon zostanie zachowana. To umożliwi odwiedzającym oraz pielgrzymom korzystanie z tej samej ścieżki jak dotychczas. Ograniczenie natężenia ruchu w okolicach Stonehenge będzie także korzystne dla środowiska naturalnego oraz lokalnej gospodarki. Mimo to, Stonehenge Alliance jak dotąd przeciwstawia się proponowanym zmianom. Obawia się bowiem, że zaburzą one dotyczasowy wygląd słynnego pejzażu.

Nowy tunel jest jednak częścią planów inwestycji zakładającej poszerzenie autostrady A303, której celem jest ożywienie gospodarek hrabstw Devon i Kornwalii – malowniczych regionów, które cierpią obecnie z powodu braku dobrego połącznia komunikacyjnego z pozostałą częścią Wielkiej Brytanii.

 

 

Źródło: National Geographic

Autor: Redakcja 22. 9. 2017

PolandGermanEnglishCzech