Kostka brukowa z granitu – podróż przez stulecie

Kostka brukowa to specjalny materiał do budowy dróg, wykonany ze specjalnych skał litych (granit, bazalt) w postaci prętów.


Standardowe wymiary kostki brukowej to: długość 15-30 cm, szerokość 9-15 cm, wysokość 10-16 cm. Kostka brukowa jest wytwarzana poprzez kruszenie na specjalnych maszynach do cięcia kamienia, a następnie frezowanie powierzchni czołowych i krawędzi. Kostka brukowa jest uniwersalnym materiałem stosowanym na drogi o dużym natężeniu ruchu, kostka granitowa stosowana jest na ulice miast, place, ścieżki ogrodowe. Najbardziej znanym placem w Rosji, na którym stosuje się granitową kostkę brukową jest Plac Czerwony.

 

Zalety bloków z kamienia naturalnego w porównaniu z materiałami sztucznymi

Kamień naturalny stosowany na kostkę brukową to granit, bazalt, diabaz. Skały takie są bardzo twarde, nie podatne na ścieranie, odporne na działanie czynników zewnętrznych. Kostka brukowa ułożona przy domu, biurowcu lub w ogrodzie nadaje estetyczny i zadbany wygląd.

 

Kostka granitowa (kostka brukowa) posiada wiele niezaprzeczalnych zalet.

    – Jest odporny na ciśnienie, wibracje, różnicę temperatur, procesy utleniania, obciążenia udarowe.

    – W przypadku przeprowadzenia prac podziemnych, granitową kostkę brukową można zdemontować, a następnie ułożyć w tym samym miejscu, nie zmieniając wyglądu drogi.

    – W przeciwieństwie do asfaltu, granitowa kostka brukowa nie mięknie w lecie pod wpływem ciepła, wydzielając lotne opary oleju.

    – Kostka granitowa jest naturalną nawierzchnią, która nie zakłóca wymiany wody przez zieleń.

    – Granitowa kostka brukowa jest łatwa w układaniu, montaż odbywa się ręcznie lub przy pomocy maszyn brukarskich.

    – Na granitowej nawierzchni z kostki brukowej można uniknąć kałuż. Szczeliny pozwalają wodzie przenikać i odparowywać przez płytki.

    – Granitowa kostka brukowa produkowana jest głównie z granitu i jest bardzo trwała, okładziny z kostki brukowej wytrzymują wieki, mrozoodporność do 300 cykli.

    – Zastosowanie granitowej kostki brukowej wyklucza podnoszenie wód gruntowych.

    – Granit słynie również z wysokich walorów dekoracyjnych. Różne kolory tego kamienia naturalnego umożliwiają ułożenie ścieżki lub platformy w kolorze wymaganym w projektowaniu krajobrazu.

 

 

Źródło: www.dvamolotka.ru

PolandGermanEnglishCzech