Rodzaje kostki brukowej

Kostka brukowa różnych gatunków

Do produkcji kostki brukowej wykorzystuje się ponad dziesięć gatunków kamienia naturalnego. Tradycyjnie do układania nawierzchni kamiennych w Rosji używa się kwarcytu, piaskowca i granitu.

Kwarcyt jest skałą, która powstała w wyniku zmian zachodzących w skałach osadowych i magmowych pod wpływem ciśnienia i temperatury. Kolorystyka kwarcytu jest dość zróżnicowana. Występują kwarcyty szare, różowe, żółte, malinowo-czerwone, wiśniowe, a nawet białe. Podczas obróbki kwarcytu na kostkę brukową stosowana jest technika ścinania, która znacznie rozjaśnia tło kamienia. Kwarcyt jest bardzo twardym i trwałym kamieniem, co daje możliwość szerokiego zastosowania go w budownictwie.

Piaskowiec to skała osadowa, która jest scementowanym gruzem o wymiarach piaszczystych. Substancją wiążącą (cementową) jest materiał ilasty, tlenki żelaza i krzemionka. To właśnie cement nadaje kwarcytowi zabarwienie – głównie białe lub szare, rzadziej żółte, brązowe, czerwone lub zielone. Piaskowiec wykorzystywany jest do produkcji kostki brukowej i krawężników.

Granit jest skałą składającą się z trzech minerałów – skalenia, kwarcu i miki. Takie połączenie nadaje granitowi doskonałe właściwości, takie jak trwałość, odporność na ścieranie, bogatą paletę kolorów. Granitowa kostka brukowa to sprawdzona marka. Chodniki i place, które powstały jeszcze w średniowieczu, do dziś nie straciły swoich właściwości.

Który kamień jest lepszy do układania powinien być wybrany zgodnie z zadaniami, które powinny być spełnione przez drogę lub plac, a styl całego krajobrazu jest również bardzo ważny. Granitowa kostka brukowa jest uniwersalnym rodzajem nawierzchni drogowej. Dzięki zastosowaniu granitu możliwe jest uzyskanie doskonałego połączenia jakości nawierzchni i dopasowania kolorystycznego.

Do układania nawierzchni stosuje się każdy kamień naturalny w postaci obrobionej (cięty, piłowany, poddany obróbce termicznej) i nieobrobionej (kamień chodnikowy).

Przy układaniu kostki brukowej stosuje się trzy warianty układania: rzędowy, wachlarzowy i losowy. Każdy wariant ma swoje własne odmiany, które układa się zgodnie ze zmianą szerokości spoin między kamieniami. Na przykład, krawężnik może być ułożony w układzie segmentowo-łukowym lub skalowo-łukowym, możliwe jest zaprojektowanie wzoru w kształcie koła lub półkola.

 

Rodzaje kostki brukowej

Posiekane (wszystkie krawędzie są posiekane). Jest to klasyczna kostka brukowa wykonana jako sześcian o niezbyt regularnym kształcie o wymiarach 10*10*10 cm z tolerancją 1 cm na każdym boku. Inne rozmiary kostki brukowej to 5*5*5, 10*10*5, 7*7*7 cm. Posiekana kostka brukowa tworzy wzory w kształcie wachlarza, fali lub szachownicy.

Tartaczny – z płyty (boki pocięte, góra i dół przetarte, góra obrobiona cieplnie).

Tartaczny – z „ołówka” (boki piłowane, góra i dół siekane).

Wymiary lica kostki brukowej to 100*100 mm, 200*100 mm. Standardowa grubość kostki wynosi 60 mm, daje to możliwość wjazdu samochodów ciężarowych na nawierzchnię ułożoną z kostki.

W pełni ociosany (wszystkie powierzchnie są ociosane, wierzch jest obrobiony cieplnie). Kostka brukowa ma standardowy wymiar 20*10*6 cm, możliwa tolerancja +-1 mm na licu. Ten rodzaj kostki brukowej może być układany w takie wzory jak „dywan”, „rozsypanka”, „parkiet w jodełkę”. Kostka granitowa całoszlifowana jest najdroższym rodzajem kamienia, ponieważ do jej produkcji używa się narzędzi diamentowych.

 

 

Źródło: www.dvamolotka.ru

 

 

 

PolandGermanEnglishCzech