Suche murki oporowe i ich obsadzanie – ciekawa inspiracja

Suche murki oporowe na pierwszy rzut oka mogą być trudne do wykonania, ale po ich ukończeniu i zasadzeniu odpowiednich roślin, z upływającym czasem tylko zyskują na urodzie i nie wymagają tak dużej pielęgnacji. Wystarczy od czasu do czasu zrywać chwasty, oraz podlać je w przypadku przedłużających się upałów, a ściana znowu zrobi się zielona. Najpiękniejsza staje się, gdy zaczynają się na niej tworzyć mchy. Są one tutaj, w przeciwieństwie do innych miejsc, bardzo mile widziane i stanowią doskonałą ozdobę.

 

Ściana ta z czasem nabrała odpowiedniego odcieniu patyny, pojawiły się na niej mchy i porosty, pięknie wyrosły urocze lewisy w różnych odmianach kolorystycznych. Ci, którzy mają dobre doświadczenia z uprawą lewisów ,na przykład w ogrodzie skalnym, nie muszą się obawiać, że nie będą one rosły na murze.

Zdjęcie: betterhomesandgardens.com

 

Kolorowo obsadzony suchy mur postawiony tuż obok domu tworzy również rodzaj tarasu, na którym dosłownie zadomowiły się kwiaty we wszystkich możliwych postaciach. Kamienne koryto i drewniane krzesło z ocynkowanym wiadrem nadaje tej kompozycji  innego wymiaru. Do nasadzeń użyto tu miniaturowych irysów, miniaturowych floksów, goździków, biało kwitnących ubiorków, rośnie tu też smagliczka kielichowata i skalnica oraz różne gatunki rojników.

 Zdjęcie: pollyannapumpkin.tumblr.com

 

Ponownie ukazano przykład obsadzania suchego murku. Posadzono tu lewizję o różowych kwiatach, kosaćca o niebiesko-fioletowych kwiatach, trawę nadmorską o białych kwiatach, różowo kwitnącego flaminga – Phlox Douglasii i inne rośliny skalne. Bardzo podobną roślinność obsadzającą suchy mur zobaczymy na kolejnym zdjęciu.

Zdjęcie: gardenworldimages.com

 

Zdjęcie: rgbstock.com

 

Aubretia – żagwin ma wiele różnych odmian. Jest to jedna z najpopularniejszych roślin do ogrodów skalnych, idealna do sadzenia w suchych ścianach, ponieważ dobrze rozrasta się we wszystkich kierunkach. Jej drobne, ale gęste korzenie mogą również wzmacniać strukturę ścian, dzięki czemu kostki się nie rozpadają. Dobrze radzą sobie w glebie bogatej w wapń i dobrze zdrenowanej. Te rośliny o poduszkowatym kształcie mogą mieć nie tylko purpurowe kwiaty, ale także różowe, białe i ciemnoochrowe, które można znaleźć pod nazwą Aubrieta 'Red Carpet’.

Zdjęcie: gabicrea.altervista.org

 

Zdjęcie: spaldingbulb.co.uk

 

Floksy wiechowate lub szydlaste są mile widzianym dodatkiem do każdego ogrodu skalnego lub suchej ściany ze względu na różnorodność kolorów. Phlox subbulata – floks szydlasty przedstawiony na zdjęciu jest jaskrawoczerwony, ale dostępny jest także w kolorach liliowym, fioletowym, białym i różowym. Odmiany niebieskie lub niebieskofioletowe noszą nazwę Phlox subulata 'Emerald Cushion Blue’.

Zdjęcie: theplanthunter.com

 

Ten murek powstał dość niedawno, co nie zmienia faktu, że wygląda bardzo ciekawie. Najbardziej widocznym elementem jest oczywiście szałwia lekarska (Salvia officinalis) posadzona w górnym rzędzie. Dobrze rośnie, ładnie pachnie, nie choruje, jest niewymagająca i nawet po kwitnieniu może być dekoracyjna dzięki swoim szaroniebieskim liściom. Ponadto może być również stosowana jako zioło lecznicze.

Zdjęcie: inspirationgreens.com

 

Nietypowym i ciekawym elementem suchej ściany może być na przykład wbudowana w konstrukcję amfora. W górnej części ściany znajduje się skalniaczek, a amfora obsadzona jest ciemiernikami. Zazwyczaj sadzi się je na dachach, aby chroniły dom przed piorunami i burzami, ale być może posadzone w ten sposób będą miały taki sam efekt.

Zdjęcie: bhg.com

 

Dianthusy ( Goździki), campanula ( Dzwonek) i posadzony w tylnej części murku Stachys bizantina (Czyściec wełnisty) są bardzo dobrymi towarzyszami. Wszystkie one równie dobrze radzą sobie w glebie przepuszczalnej.

 

 

 Tekst: Zuzana Bohdalová

Źródło: moje-bydleni.com

PolandGermanEnglishCzech