NARZĘDZIA PNEUMATYCZNE: CHICAGO PNEUMATIC CP 0014

Tę amerykańską wiertarkę posiadam już od kilku lat. Wypróbowałem ją do wielu prac. Służy mi głównie do wiercenia małych otworów w piaskowcach i wapieniach.

 

Nie jest liderem prędkości obrotowej ani udaru, ale dzięki swej małej wadze można nią operować w miejscach, gdzie praca ciężką wiertarką byłaby niemożliwa. Można nią pracować na ścianie.

Jest to bardzo proste narzędzie pneumatyczne i praktycznie ciężko jest je zepsuć. Większej uwagi wymaga zatrzask sprężynowy, bo po kilku upadkach wiertarki pękł. Oczywiście – jak przy każdym narzędziu tego typu – należy dbać o jakość powietrza, które je napędza. Powinno być suche. Nie wolno też zapominać o smarowaniu. Służą do tego specjalne zestawy odwadniająco-smarujące. Ostatni taki zestaw nabyłem już za 100 zł, więc ceny stały się bardzo przystępne.

Jest to wiertarka wspomagająca, przeznaczona do zadań w miejscach specjalnych lub do miękkich skał. Nie sprawdzi się do granitu, bo jest zbyt wolna. Dodatkowo mały rozmiar (47 cm) daje się we znaki kręgosłupowi przy wierceniu w dużym skłonie na poziomej powierzchni.

Chicago Pneumatic CP 0014 to dobra i mała wiertarka do otworów o małej średnicy. Idealna do pracy wymagającej dokładności, a dzięki małemu udarowi możemy wiercić nią w kruchych materiałach – dobrze dobrany udar do prędkości obrotowej pozwala wiercić cienkie slaby bez obawy ich uszkodzenia. Dodatkowym atutem jest łatwość wiercenia pod różnymi kątami.

Ciężar: 7,0 kg
Długość: 470 mm
Zużycie powietrza: 22 l/s
Udar: 2520 uderzeń/min
Prędkość obrotowa: 165 obrotów/min
Szybkość wiercenia: 125 mm/min
Maksymalna średnica wiertła: 44 mm

 

 

Źródło: Kurier kamieniarski

Autor: Dariusz Dembiński   |   Data: poniedziałek, 07 maja 2018

PolandGermanEnglishCzech