Rudawy i ich górnicza magia

„Wszystko pochodzi z górnictwa!“ mówi się o tym do dziś w Rudawach. To często przytaczane spostrzeżenie kształtuje dzisiejszą kulturę, historię i krajobraz Rudaw.

 

Odniesienia z przeszłości

Osiem wieków to długa historia górnictwa w Rudawach. Tutejszy krajobraz jest dosłownie przeplatany odniesieniami do przeszłości, takimi jak obiekty górnicze i hutnicze, podziemne sztolnie, wyrobiska poflotacyjne, hałdy, fosy, stawy górnicze itp. Wydobywano tu srebro, cynę, żelazo, kobalt, uran i inne rudy. Lokalne wynalazki i innowacje technologiczne wywarły wpływ na cały świat i rozsławiły region daleko poza jego granicami.

 

Nazwy miejscowości

Lokalne tradycje związane z wydobyciem rud odzwierciedlają również nazwy miejscowości, takie jak Cínovec Měděnec czy Rýžovna itp. Górnictwo, wydobycie rud i cyny zawsze stanowiło tradycyjny sposób życia mieszkańców Rudaw. Jednym z najważniejszych historycznych miast górniczych w Republice Czeskiej jest Jáchymov, który w XVI wieku zasłynął z wydobycia srebra, z bicia tolarów, a następnie z wydobycia radu i uranu. Obecnie znajduje się tu renomowane uzdrowisko radonowe.

 

Cínové Sejpy

Sejpy to setki kopców ziemi rozrzuconych na zachód od Božího Daru. Świadczą one o ogromnej skali wydobycia cyny w najwyższej części Rudaw, które odbywało się tu co najmniej od XVI do XVIII wieku. Oprócz cyny, w osadach aluwialnych rzeki Černá i okolicznych potoków rzadko znajdowano czyste złoto. Złoża te, o powierzchni ponad 250 tys. m2 , należą do największych w Europie Środkowej. Mogą mieć długość do 20 metrów i wysokość do 2 metrów. Po drodze z Božího Daru można je spotkać także w pobliżu Cínového Szlaku w kierunku osiedli Myslivny i Rýžovna oraz wzdłuż rzeki Černá. Można je rozpoznać z daleka. Występuje w nich zupełnie inna roślinność niż w ich otoczeniu, np. wrzosy i żurawiny. Sejpy u Božího Daru to unikalna formacja krajobrazowa, która powstała w wyniku intensywnego wybijania szybów i dziś jest uważana za ozdobę całej okolicy.

 

Boží Dar

Sercem Rudaw jest Boží Dar, najwyżej położone miasto graniczne w Republice Czeskiej, leżące na wysokości 1020 m n.p.m. W pobliżu znajdują się najwyższe szczyty Rudaw, Klínovec (1244 m n.p.m.), Božidarský Špičák (1116 m n.p.m.) oraz najwyższy szczyt Saksonii, Fichtenberg (1214 m n.p.m.). Boží Dar został założony jako miasto górnicze, znane z wydobycia srebra i cyny. Obecnie jest to ośrodek rekreacyjny, w którym można uprawiać turystykę pieszą i rowerową w zimie i w lecie. Dzięki doskonałym warunkom śniegowym Boží Dar jest dobrze znany miłośnikom narciarstwa zjazdowego i biegowego. Dla dzieci (i nie tylko dla nich) przygotowano popularną trasę Szlakiem Dzieciątka Jezusa oraz Świąteczną Pocztę Bożonarodzeniową Dzieciątka Jezusa.

 

Szlakiem górniczym

Tradycja górnicza będzie stanowić jedno wielkie ogniwo w Rudawach, od Klínovca w regionie Chomutova do Telnicy w regionie Ústí nad Labem. Szlak, który wskaże ważne miejsca związane z wydobyciem węgla i rud, przygotowuje Agencja Turystyczna Rudaw (Destinační agentura Krušné hory).

Tradycje górnicze Rudaw są widoczne na każdym kroku. Dobrze, że region się odradza i pamięta się o lokalnych tradycjach. Jest to region surowy, pełen dzikiej i pięknej przyrody.

 

 

Źródło: Lomy a těžba

PolandGermanEnglishCzech