NADCHODZI SANDVIK

W ostatnich tygodniach Grupa SANDVIK za pośrednictwem listów i e-maili zapowiedziała bezpośrednie wejście Pionu Technologii Wiertniczych na rynek czeski i słowacki.

 

Rozwój i koncepcja

Rozwój segmentu wiertniczego po 2000 r. był bardzo burzliwy. W okresie od 2000 r. do czasu dzisiejszego rynek wiertniczy diametralnie się zmienił, zarówno pod względem technologicznym, jak i handlowym. W tym okresie byliśmy świadkami pojawienia się nowoczesnych technologii, wiele firm zniknęło, a niektóre pojawiły się ponownie. Wpływ na to wszystko miała sytuacja polityczna w Republice Czeskiej, w Europie i na świecie.

Koncepcja firmy SANDVIK w tym okresie sprzyjała więc pośredniemu przedstawicielstwu w naszym kraju, w przeciwieństwie do jej głównych konkurentów, którzy mieli bezpośrednie przedstawicielstwo na rynkach czeskim i słowackim. Chociaż w przypadku wspomnianej wcześniej firmy Rocktech można powiedzieć, że godnie broniła pomarańczowych barw SANDVIK i w wielu przypadkach odniosła znaczący sukces. W porównaniu ze swoimi głównymi konkurentami, którzy działali w znacznie większym regionie, firma Rocktech znajdowała się w bardzo niekorzystnej sytuacji.

Na obecny stan rynku, będący wynikiem okresu po 1989 roku, wpływ miał szereg czynników, w tym naturalna zmiana pokoleniowa, administracja UE i inne. Z jednej strony rozwiązano problem fragmentaryzacji rynku, który istniał od lat 90, ale jednocześnie nastałe zmiany przyniosły wiele pułapek i nierówności, które sprawiają, że prowadzenie działalności gospodarczej w tym sektorze jest dziś trudne i skomplikowane.

W ciągu 2018 roku firma SANDVIK zaczęła rozważać zmianę strategii dla całej Europy Środkowej w oparciu o szczegółowe analizy i zwiększyła swoją aktywność w Republice Czeskiej i Słowackiej za pośrednictwem firmy Rocktech. W wyniku tej wzmożonej aktywności od początku 2019 r. do chwili obecnej powstało dziewięć nowych i kilka starszych maszyn. Potwierdziło to, że klienci zgłaszają zapotrzebowanie na zmianę okoliczności, i pozwoliło przewidzieć, w jakim kierunku pójdzie dalszy rozwój sytuacji.

 

Historyczny wpis firmy Sandvik

Ciekawym zjawiskiem był fakt, że te niekwestionowane osiągnięcia zostały dokonane przez zespół liczący zaledwie 6 osób, co w dzisiejszych czasach zasługuje na uznanie i skłania do refleksji. Jednak nowe maszyny dostarczone na rynki czeski i słowacki oraz zapał i entuzjazm, bez których nie byłoby to możliwe, szybko pokazały swoje ograniczenia. Waga tych sukcesów jasno pokazała, że struktura sprzedaży w Europie Środkowej musi ulec zmianie i przyspieszyła decyzję najwyższego kierownictwa o koniecznym bezpośrednim wejściu firmy SANDVIK na rynek czeski i słowacki. Decyzja ta oznaczała, że polska siedziba SANDVIK stanie się punktem wyjścia dla nowego ugrupowania w Europie Środkowej. Dzięki swojemu zapleczu i możliwościom gospodarczym jest najbardziej odpowiednią jednostką do wprowadzania tych zmian, które będą miały wpływ nie tylko na Republikę Czeską i Słowacką, ale także na inne regiony. Autonomiczne przedstawicielstwo firmy SANDVIK w naszym kraju, w tym niezależny serwis w dziedzinie technologii górniczych, to historyczny moment, na który czekaliśmy ponad 30 lat.

Życzmy SANDVIK samych sukcesów. Jego rola jest teraz jasna i z pewnością czeka nas wiele niespodzianek. Wejście tego stabilnego ekonomicznie i silnego partnera na rynki Czech i Słowacji przyniesie pożądane zmiany pod wieloma względami. Potwierdzeniem powyższego jest fakt, że dwa dni po ogłoszeniu bezpośredniego wejścia firmy SANDVIK na rynek czeski i słowacki, potwierdzono dostawę kolejnej nowej platformy wiertniczej do jednej z dużych firm.

W 2018 roku, na podstawie szczegółowych analiz, SANDVIK zaczął rozważać zmianę strategii dla całej Europy Środkowej i za pośrednictwem Rocktech zwiększył swoją aktywność w Czechach i na Słowacji. Ta wzmożona działalność przyniosła od początku 2019 roku do dnia dzisiejszego dziewięć nowych i kilka starszych maszyn. Potwierdziło to, że istnieje tu zapotrzebowanie na zmianę warunków ze strony klientów i przewidziano w jakim kierunku pójdzie dalszy rozwój.

 

 

Źródło: Lomy a těžba

PolandGermanEnglishCzech