Kopalnia grafitu Český Krumlov

Podróż do centrum kraju, dziesięć minut pociągiem do wnętrza skały. To ogromne przeżycie, które podoba się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Oferuje go Kopalnia grafitu w Českým Krumlovie.

Znali ją już Celtowie. Następnie, w XVIII wieku została na czeskiej granicy odkryta przez chłopów, którzy zaczęli z nią handlować. Oczywiście nie mieli pojęcia, że ​​mają w rękach surowiec, który pewnego dnia stanie się częścią każdego gospodarstwa domowego – nie tylko w ołówkach, ale także w silnikach elektrycznych małych urządzeń. Skarb ten nazywa się GRAFIT.

W regionie Krumlova wydobywali go Schwarzenbergowie i bracia Porák. Krajobraz zaczął się zmieniać, a wraz z nim ludzie – czescy technicy przybywali, aby na czeskiej granicy uczyć Niemców,, jak prawidłowo wydobywać. Wielu z nich zostało, znaleźli nie tylko swoich uczniów, ale także żony. W XX wieku ludzie z pogranicza znikali, by przybyli inni, ale wciąż ich coś łączyło, grafit. Wydobycie nie ustało a stosunkowo nowa kopalnia, która jest obecnie atrakcją turystyczną, rozpoczęła działalność w 1975 roku i wydobywano tam do 2003 roku.

Choć dziś wydobycie ustało, a zamiast górników pociąg wozi gości z Czech i zagranicy, to nadal wygląda tutaj tak, jakby po weekendzie mieli zacząć pracę górnicy i wychodzić z pracy zabrudzeni od grafitu, którego tu nikt nie wydobywał.

Źródło: Lomy a těžba

PolandGermanEnglishCzech