pohled do solného dolu Turda, Rumunsko

Důl TURDA je velkým lákadlem pro návštěvníky, je zde koncertní pódium, sportovní hřiště, ruské kolo, minigolf, bowling a podzemní azurové jezírko s loďkami.

Polska Katedra Solna – Wieliczka to jedna z najstarszych i najpiękniejszych kopalni soli na świecie. Działała nieprzerwanie od XIII do początku XXI wieku. Już w 1978 roku Wieliczka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a dziś jest centrum turystycznym, które co roku przyciąga ponad milion turystów.

Głębokość kopalni sięga 327 m, a łączna długość korytarzy wynosi ponad 300 km, przy czym tylko minimalna ilość z nich jest otwarta dla zwiedzających. Niemniej jednak szlak turystyczny o długości 3,5 km to piękne przeżycie. Część kopalni poświęcona jest historii wydobycia soli, część służy jako sale koncertowe, kaplice, restauracje, znajduje się tam nawet podziemne jezioro. Zwiedzający mogą wybrać opcję zwiedzania z pochodniami lub lampami w ręku poprzez najwęższe tunele i słoje, tak jak niegdyś średniowieczni górnicy.

Jezioro w kopalni soli Velička

Kłodawa to ostatnia czynna podziemna kopalnia soli w Polsce. Sól pozyskiwano tu dopiero od połowy XX wieku. Kopalnia eksploatowana jest w tradycyjny sposób wydobywczy, co pozwala w pełni zachować charakter naturalnego piękna tworzonego przez sól.

Jedna z najstarszych kopalni w Europie znajduje się również w Hallstatt w Austrii. Obecnie wyremontowane kopalnie są otwarte dla zwiedzających, dla których przygotowano zwiedzanie z profesjonalnym przewodnikiem oraz atrakcje takie jak, zjeżdżalnia i podziemne słone jezioro.

W Rumunii, w samym środku Transylwanii, w okręgu Cluj, znajduje się ogromna kopalnia soli Turda. Przy wydobyciu, które trwało od II wieku n.e. aż do pierwszej połowy XIX wieku nigdy nie użyto materiałów wybuchowych. Zważywszy ten fakt, wielkość kopalni wydaje się być imponująca. W okresie eksploatacji wydobyto tu około 3 mln ton soli. W czasie II wojny światowej podziemne pomieszczenia służyły jako schronienie dla ludności cywilnej, następnie jako magazyn do przechowywania sera, a na początku lat 90. zostały udostępnione zwiedzającym.

Zjawiska solne

Sól może w danych warunkach tworzyć ciekawe zjawiska. W Chile, na pustyni Atakama, znajduje się Dolina Księżycowa, w której możemy zobaczyć kryształy soli o wielkości do 30 cm. W Dolinie Śmierci w Kalifornii znajduje się tak zwana „Badwater”, która jest wynikiem parowania słonych jezior w miejscach dotkliwej suszy. Pozostawia dziwne formacje solne, jest dosłownie pustynią chlorku sodu. Mono Lake w Kalifornii oferuje wyjątkowe zjawisko naturalne. Jej powierzchnię i brzegi usiane są formacjami stalaktytowymi w postaci kolumn, wież, kęp, piramid, skupisk soli i innych minerałów.

Znaczenie soli

Zastosowanie soli jest bardzo szerokie, przeznaczona do spożycia (człowiek zużywa 7 – 8 kg/rok), w przetwórstwie rybnym, w przemyśle spożywczym, w hodowli zwierząt, w hutnictwie, w przemyśle chemicznym, w zimie do utrzymywania stanu dróg, w rolnictwie jako nawóz, jako lecznicza kąpiel solna. Wykorzystywana jest również do produkcji glazur, krochmalu oraz do barwienia tekstyliów. Pobyt w grocie solnej ma działanie lecznicze na alergie i astmę ze względu na zjonizowane powietrze, brak bakterii chorobotwórczych, wilgotność i lokalne ciśnienie.

Źródło: Lomy a těžba

PolandGermanEnglishCzech