NOWATORSKIE ROZWIĄZANIE W MONTAŻU LITER

W produkcji nagrobkarskiej bardzo czasochłonnym procesem jest montowanie liternictwa. Jest to również proces obarczony ryzykiem popełnienia błędu, a także uszkodzenia kamienia. To zagadnienie znają od lat wszyscy producenci nagrobków, ale również dostawcy liternictwa.

To właśnie leżało u podstaw zaprojektowania i zbudowania maszyny Stone drill 4070, która w sposób automatyczny pozwoli na dokładne wywiercenie otworów do zamocowania liter. Pomysł powstał w firmie Rodlew QMD – znanego dostawcy liter. Do współpracy została zaproszona firma ATMSolutions – producent maszyn sterowanych numerycznie budujący m.in. Waterjety.

Kluczowym elementem było napisanie oprogramowania. Stworzony przez specjalistów z ATMSolution autorski program komputerowy umożliwia projektowanie napisów na konkretnym elemencie kamiennym. Na zadany obszar roboczy nanosi się kompletny napis, wybiera krój liter, ustala odległości między literami, wyrazami i liniami. Program oblicza położenie każdego otworu i rozpoczyna wiercenie. Maszyna wykorzystuje tę samą bazę współrzędnych mocowania kołków, która jest wykorzystywana przy produkcji liter, dzięki czemu lokalizacja otworów jest bardzo precyzyjna i dostosowana do montażu konkretnej litery.

Wieloletnie doświadczenie Rodlew QMD w tej dziedzinie zaowocowało wprowadzeniem wielu praktycznych rozwiązań w Stone drill. Przede wszystkim maszyna pracuje w pełni automatycznie: praca etapowa, zatrzymanie w przypadku problemów lub złamania wiertła i wznowienie pracy w tym samym miejscu po usunięciu problemu, samoczynne ustawienie pozycji po wymianie wiertła. Wiercenie odbywa się bez udaru – wiertło zagłębia się i cofa – zatem istnieją małe szanse uszkodzenia wierconego kamienia. Kolejne istotne cechy maszyny to: cicha praca, niewielki ciężar i łatwe mocowanie na kamieniu. Urządzenie ma oczywiście certyfikat CE.

Prezentowany na targach STONE prototyp wzbudził ogromne zainteresowanie i potwierdził, że jest to konstrukcja bardzo wyczekiwana przez rynek. Spotkania z klientami w Poznaniu podsunęły też firmie nowy pomysł – kolejne modele maszyny będzie można doposażyć w głowicę do grawerowania w kamieniu.

W chwili obecnej Stone drill przechodzi testy wytrzymałościowe i już wiosną będą sprzedawane egzemplarze testowe. Producent planuje zaprosić do testów zakłady, które zdecydują się na zakup pierwszych egzemplarzy seryjnych – to właśnie w zakładach tych klientów będą zbierane doświadczenia produkcyjne i sugestie konstrukcyjne. Tym, którzy zdecydują się na współpracę w testowaniu, firma gwarantuje szczególną opiekę i zapewnia specjalne warunki serwisowe.

Źródło: Kurier kamieniarski

Autor: Kurier Kamieniarski | Data: wtorek, 20 grudnia 2016

PolandGermanEnglishCzech