Współczesne maszyny numeryczne do obróbki kamienia posiadają ogromne możliwości. Aby je w pełni wykorzystać, konieczne jest jednak posiadanie szerokiej gamy narzędzi do każdej maszyny. Kamień jest bowiem specyficznym materiałem o bardzo różnych właściwościach. Dlatego w zależności od jego rodzaju i typu wykonywanych prac użytkownik musi zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia.

Każdy typ narzędzi ma dobrane dla jego właściwej pracy parametry – obroty, posuw i zbierany naddatek. Aby osiągnąć najlepsze wyniki pracy, należy najpierw odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pozwolą dobrać właściwe narzędzie.

Jaki materiał będzie obrabiany na maszynie CNC?
Oczywiście jest to pierwsze kryterium doboru narzędzi diamentowych. W kamieniarstwie zazwyczaj używane są dwie grupy narzędzi: narzędzia galwaniczne do materiałów miękkich i narzędzia spiekane do materiałów twardych.

Jaka obróbka będzie wykonywana?
Z użyciem maszyny numerycznej można wykonać bardzo wiele prac przy elementach nagrobkowych, dekoracyjnych lub budowlanych. W tabeli na sąsiedniej stronie podano główne typy prac i zalecane do nich narzędzia.

Tabela pokazuje narzędzia odpowiednie do wykonania różnych operacji, typowych w kamieniarstwie.

Frezy do szlifowania obniżenia w ociekaczu służą do szybkiego, zgrubnego wybierania materiału na głębokość. Jest to dość częsta operacja przy produkcji blatów, zlewozmywaków lub brodzików.

Frezy do szlifowania obniżenia występują w różnych wymiarach – zazwyczaj około 100 i 50 mm. Różnią się też długością segmentów: 20 mm, 30 mm. Ich konstrukcja umożliwia obrócenie, gdy zużyje się jedna strona.

Galwaniczne i spiekane frezy do szlifowania obniżenia

Do wiercenia otworów na maszynach CNC są używane wiertła o różnych średnicach i długościach. Typowym uchwytem jest gwint ˝’’. Warto zwrócić uwagę na cienkościenne wiertła firmy Marmoelettromeccanica – służą do szybkiego i dokładnego wiercenia bez wyrwań od spodu materiału.

Spiekane wiertła rdzeniowe do granitu
Frezy do cięcia w jednym przejściu – galwaniczne do marmuru i spiekane do granitu

Frezy do cięcia są szeroko używane do wycinania dużych otworów w kamieniu. Najbardziej popularne wersje frezów nie mogą jednak wejść w materiał od góry, lecz tylko z boku. Chcąc wyciąć otwór na środku płyty, najpierw należy wywiercić mniejszy otwór wiertłem, a następnie wprowadzić przez niego frez. Frezy dobierać należy w zależności od rodzaju obrabianego materiału – inne służą do marmurów, a inne do granitów czy kwarcytów. Cechą charakterystyczną jest ich długość – określa ona możliwość wycinania różnej grubości kamienia.

Do obróbki profilowej boczków, np. blatów kuchennych, stopni, parapetów, używane są odpowiednio ukształtowane komplety frezów profilowych.

Zestaw diamentowych frezów profilowych + polerów

Komplet taki zawiera zazwyczaj 6-7 narzędzi, które umożliwiają wstępne wyszlifowanie, a następnie wypolerowanie dowolnego kształtu boku płyty. Każdy kształt ma oznaczenie literowe, poniżej podano listę najbardziej typowych kształtów wykończenia boków.

Lista standardowych profili do obróbki profilowej

Dodatkowym parametrem opisującym zestaw frezów jest grubość płyty, do obróbki której służy dany zestaw. Podaje się ją w milimetrach.Oprócz prezentowanych wyżej profili jest możliwość zamówienia zestawów frezów o dowolnym kształcie. Takie zamówienia może zrealizować np. firma Marmoelettromeccanica. Każde narzędzie w zestawie winno być używane w odpowiedniej kolejności – od wstępnie szlifujących do polerujących. Narzędzia mają odpowiednie oznaczenia i należy przestrzegać tej kolejności, by uzyskać optymalne wyniki pracy i najlepszą jakość osiąganego poleru.

Można także rozszerzyć zestaw narzędzi profilowych dodając frez wstępny o oznaczeniu 00 (często nazwany też „ździer”). Umożliwia on szybkie nadanie wstępnego kształtu profilu i dzięki temu skraca czas pracy i wydłuża żywotność następnych narzędzi. Frangistone oraz Razorstone to opatentowane przez Marmoelettromeccanica narzędzia służące do tego właśnie celu. Składają się one z pakietu tarcz diamentowych o różnej średnicy, które wstępnie wycinają żądany kształt w kamieniu.


Narzędzia do wstępnego wycinania kształtu profili typu Frangistone oraz Razorstone

Źródło: Kurier kamieniarski

Autor: Grzegorz Gryzło | Data: czwartek, 20 grudnia 2018

PolandGermanEnglishCzech