NOWATORSKIE KOTWY
W roku 2021, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej z dnia5 lipca 2013, czeka nas kolejne obniżenie współczynnika przenikania ciepła. Mimo, że od wprowadzenia rozporządzenia minęły prawie cztery lata, w środowisku kamieniarskim nadal toczy się na ten temat gorąca dyskusja. Konieczność adaptacji do nowych realiów wymusza poszukiwania nowych rozwiązań zarówno w kwestiach ociepleń, jak i mocowań.
Do niedawna elewacje z kamienia montowane były głównie za pomocą klasycznych kotw. W roku 2014 firma Specialinsert zaprezentowała nowe rozwiązanie: Keep-Nut. Nowa technologia montażu została opracowana we Włoszech przez zespół fachowców mający wieloletnie doświadczenie w tworzeniu i rozwijaniu systemów mocowań. Firma Specialinsert oferuje całą gamę elementów złącznych, wykorzystywanych nie tylko w kamieniarstwie, ale i w branży stoczniowej, motoryzacyjnej, kolejowej, meblarskiej i wielu innych.
Keep-Nut – możemy go nazwać wkładką montażową czy insertem gwintowanym – to kotwa, której konstrukcja opiera się na układzie stalowych koron ustawionych pod odpowiednim kątem. Dzięki takiej budowie samokotwiczy się mechanicznie i nie wymaga żadnych klejów. Przy próbach obciążeniowych wkładka pozostaje nienaruszona, a wyrwaniu ulega fragment materiału. Atestowana wytrzymałość to 250 kg dla dwukoronowej wkładki przy montażu w granicie i 150 kg przy montażu w gresie.
Zaletą systemu, zwłaszcza na elewacjach, jest możliwość zastosowania dowolnego systemu podkonstrukcji. Nie ma żadnych ograniczeń wyboru rodzaju profili ani ich grubości i sposobu montażu materiału izolacyjnego. Ma to niebagatelne znaczenie w kontekście nowych wymagań izolacji na fasadach budynków.
Keep-Nut pozwala stosować cieńsze płyty elewacyjne niż jest to wymagane przy klasycznych kotwach, ponieważ montaż odbywa się od tyłu, a nie z boku. Możemy stosować go w płytach o grubości 7,5 mm. Z doświadczenia producenta wynika, że dla piaskowca najczęściej stosuje się płyty o grubości 30 mm, natomiast z użycia całkowicie wyszły płyty o grubości 40 mm. Granit i inne materiały o wysokiej gęstości również mogą być cieńsze niż dotychczas. Jedynym wyznacznikiem jest tutaj wytrzymałość materiału.
Stosowanie Keep-Nut wymusza zmianę podejścia oraz zastosowanie nieco innych metod niż w dotychczasowych systemach kotwiących. System Specialinsert wymaga dość precyzyjnego wiercenia otworów, ale w zamian – w przeciwieństwie do innych systemów montażu od tyłu – można je wywiercić za pomocą zwykłych narzędzi i wierteł. W celu uzyskania odpowiedniej średnicy otworu producent zaleca używanie walcowych wierteł 12 mm lub zwykłego wiertła o średnicy 11,8 mm. Sam montaż kotwy odbywa się poprzez wbicie, najczęściej wciśnięcie palcem, bez użycia kleju.
Keep-Nut jest objęty aprobatą techniczną EOTA dla fasad wentylowanych oraz certyfikatem niemieckiego instytutu techniki budownictwa DIBt. Wykonany jest z poliamidu oraz stali, wobec czego stanowi niepalny element konstrukcji, co potwierdzone jest stosownym dokumentem.
Elewacje to tylko jedno z wielu zastosowań tego produktu. Jak pokazują przykłady z całego świata używany jest na wiele sposobów: od podwieszania zlewów zaczynając, poprzez mocowanie podstaw stołów czy wieszaków na ścianach, a na kuchniach wykonanych w całości z kamienia kończąc. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia.
Źródło: Kurier kamieniarski
Autor: Bogumił Czopik | Data: niedziela, 28 maja 2017