Zestaw do koparki linowej Liebherr HS 8100.1

Lanové rypadlo

Główną zaletą nowej generacji koparek linowych Liebherr jest ich zdolność do „samostrojenia“. O co chodzi? Aby zmontować poprzednie koparki linowe, musiał być przetransportowany do maszyny pomocniczy żuraw i inne urządzenia, w tym oczywiście operator. Ta nowa koparka linowa jest w stanie „sama“ wciągnąć wszystkie elementy. Był to jeden z powodów, dla których Przedsiębiorstwo Zakládání staveb zdecydowało się na tę nową generację. Przedstawiciel regionalny firmy Liebherr-Stavební stroje CZ, Ondřej Jílek, opowiedział, jak to działa. Są one sterowane za pomocą pilota z kablem, dzięki czemu operator ma doskonały widok na całą operację. Następnie maszyna jest ustawiana przy użyciu siłownika i uprzęży, gąsienice są przewlekane do podstawy podwozia, zabezpieczane i na koniec podłączane są węże. Następnie maszyna jest odwracana i układane są na niej przeciwwagi. Żelbetowe bloki w dwóch kolumnach ważą łącznie 26,3 tony. Do wyciągania ciężarków w górę służą dwa siłowniki hydrauliczne i cztery łańcuchy. Zabezpieczenia dokonuje się za pomocą sworzni, co jest wygodne z pozycji powyżej obciążników za pomocą prostej dźwigni. To również stanowi część dostarczanej maszyny, podobnie jak odciągi, skrzynki narzędziowe, a nawet młotek. „To niewiarygodne, jak wiele szczegółów dopracował producent. Wszystkie elementy potrzebne do zmontowania maszyny są dostarczane w dwóch pudełkach razem z maszyną. To naprawdę duży zestaw dla chłopaków“ – dodaje z uśmiechem Ondřej Jílek.

 

 

 

 

Następnie należy zamontować wysięgnik kratownicy. Składa się on z elementów spawanych ze stali o wysokiej wytrzymałości. Na bomie liny główne i pomocnicze prowadzą do końcówki bomu. Ich obsługa byłaby bardzo trudna ze względu na ciężar bomu, dlatego do ich nawijania używa się wciągarki pomocniczej umieszczonej w głównym wysięgniku. Po nawinięciu liny na całej długości bomu należy ją zakotwiczyć na szczycie. Kalibracja takiego urządzenia trwa około godziny. Mechanizm linowy działa podobnie jak w dźwigach – im bardziej wysunięty jest wysięgnik haka, tym większy jest udźwig całkowity maszyny.

 

Dlaczego Liebherr?

Firma Zakládání staveb od dawna stosuje technologię Liebherr. Dysponują kilkoma dźwigami od producenta, trzema dużymi wiertnicami profilowymi i kilkoma starszymi koparkami linowymi. Niektóre z maszyn Liebherr mają na swoim koncie ponad 30 000 motogodzin bez poważniejszych awarii (dla porównania, równowartość 1 mtg to około 60 km). Do powszechnie cenionych cech należą niezawodność i niskie koszty eksploatacji. Tak jest również w przypadku koparki linowej Liebherr HS 8100.1. Średnie zużycie dla tak dużej maszyny wynosi około 15 l/miesiąc, a przynajmniej tak można odczytać z aplikacji Liebherr Power Efficiency (jest to publicznie dostępna cyfrowa baza danych, która gromadzi dane ze wszystkich maszyn Liebherr eksploatowanych na całym świecie). Zaskakujący jest również niski poziom hałasu maszyny.

 

 

 

Zastosowanie ponadwymiarowych elementów tłumiących i materiałów pozwala na wykorzystanie maszyny nawet w pobliżu zaludnionych obszarów, gdzie obowiązują surowe normy bezpieczeństwa. Ponieważ firma Zakládání staveb działa również w innych krajach Unii Europejskiej, stara się wyposażyć w najnowsze technologie w każdej dziedzinie, w której prowadzi działalność (wiercenie, ubijanie, ściany podziemne itp.), spełniając wszystkie aktualne dyrektywy i przepisy europejskie. Według przedstawicieli firmy, Liebherr to jedyny wybór w kategorii koparek linowych. Również dzięki wszystkim funkcjom opisanym powyżej.

 

 

 

 

 

Źródło: Lomy a těžba

PolandGermanEnglishCzech