Koparka linowa HS 8100.1 jest największą maszyną Liebherr przekazaną w Republice Czeskiej

Lanové rypadlo

Waży 90 ton i ma niewiele wspólnego z konwencjonalną koparką. Jest to największa maszyna, jaką firma Liebherr-Stavební stroje CZ s.r.o. dostarczyła czeskiemu klientowi. Liebherr HS 8100.1 o masie 90 ton i wysięgniku o długości do 59 metrów jest jedną z najciekawszych maszyn budowlanych w kraju. Koparka została zakupiona przez firmę Zakládání staveb a.s. i będzie wykorzystywana głównie do budowy podziemnych ścian. Ta praska firma eksploatuje w sumie siedem koparek linowych, z których większość znajduje się obecnie w Niemczech.

 

 

Specyfika koparki linowej

Model HS 8100.1, reprezentujący najnowszą generację koparek linowych firmy Liebherr, jest dostarczany w postaci systemu modułowego. Maszyna jest montowana bezpośrednio w zakładzie klienta do stanu gotowości do pracy. Koparka linowa różni się od konwencjonalnych maszyn budowlanych i górniczych pod wieloma względami, które omówimy poniżej.

 

 

 

W ponury majowy poranek w pomieszczeniach firmy Foundations w praskiej dzielnicy Libuše panuje ożywiona atmosfera. Aby można ją było wykorzystać do pracy (budowa tunelu kolejowego w Pilźnie), trzeba ją jak najszybciej dostroić, wyregulować, przeszkolić załogę, a na rozgrzewkę przed budową na ulicy Sokolovskiej w Pradze, gdzie będzie kopać podziemną ścianę pod przyszły parking podziemny nowego budynku, trzeba zmodyfikować specjalną pogłębiarkę ścienną.

Pierwszy montaż trwa zazwyczaj od 2 do 3 dni, co stanowi dużą różnicę w porównaniu z tradycyjnymi maszynami budowlanymi, które są uruchamiane w ciągu najwyżej kilku godzin. Przeprowadzają je specjaliści bezpośrednio z zakładu produkcyjnego w Nenzing w Austrii, we współpracy z technikami serwisowymi z przedstawicielstwa w Czechach i personelem technicznym klienta.

Specyficzną cechą tego typu maszyn jest wspomniany wcześniej transport. Na podkładzie głównym przyjeżdża nadwozie obrotowe z kabiną i ramą podwozia bez gąsienic, dwie ciężarówki przywożą stalowo-betonową przeciwwagę, a dwie inne przywożą inne elementy, takie jak części wysięgnika i gąsienice podwozia, w ramach transportu odciągowego.

 

 

 

 

 

Źródło: Lomy a těžba

PolandGermanEnglishCzech