Wiadukt kolejowy Smržovka

pohled na viadukt překleňující údolí, pod ním travnatý svah, pod ním vede silnice a na viaduktu je zelené zábradlí

Wiadukty – mosty utworzone z regularnych łuków, budowane już przez starożytnych Rzymian. Znajdziecie je na całym świecie, a niektóre z nich są od wieków. Patrząc na nie, oddech zapiera nie tylko wielbicielom zabytków techniki, ale także zwykłym turystom. Ich konstrukcja łączy w sobie moc, elegancję, historię, a dodatkowo osadzone są w pięknej naturalnej scenerii.

Nie musisz jechać aż do Alp, aby zobaczyć piękne wiadukty kolejowe, możesz je podziwiać również u nas. Jeden z najpiękniejszych wiaduktów kolejowych, który znajduje się na liście narodowych zabytków techniki, znajduje się w Smržovce na linii Liberec – Tanvald.

Budowę mostu rozpoczęli włoscy budowniczy w 1893 roku i uroczyście oddali go do użytku 11 października następnego roku. Wiadukt składa się z dziewięciu łuków mostowych, ma około 123 metry długości, maksymalną wysokość 26,5 metra, jest zbudowany w łuku o promieniu 1800 metrów, a szerokość mostu w łuku szynowym wynosi 4,9 m. Do budowy wybrano granit wysokiej jakości, który spełniał niezbędne wymagania dotyczące wytrzymałości i wyglądu. Godne podziwu dzieło doświadczonych włoskich budowniczych mostów działa bez większych przeróbek konstrukcyjnych od prawie 113 lat. Na początku XXI wieku przez mury przesiąkała woda, w szczelinach osadziła się roślinność, w murze filara powstały pionowe pęknięcia. W ramach generalnej przebudowy mostu w 2007 i 2008 roku konieczne było rozebranie muru granitowego, naprawienie go poprzez zatłaczanie oraz umieszczenie specjalnych pierścieni w miejscu pęknięć. Rewitalizacja obejmowała również nowe poręcze po zewnętrznej stronie, a tym samym maksymalne wykorzystanie szerokości wiadiuktu.

Inne czeskie wiadukty

Negrelli

Prawdopodobnie najsłynniejszy czeski wiadukt kolejowy znajduje się w Pradze. Wiadukt Negrelli łączy stację kolejową Masaryka przez wyspę Štvanice s Bubny i jest historycznie pierwszym praskim mostem kolejowym nad Wełtawą, a także najdłuższym mostem kolejowym w Republice Czeskiej. Wiadukt z połowy XIX wieku składa się z 87 łuków, ma długość 1110 metrów. Później most po stronie południowej uzupełniono wiaduktem łączącym Karlín.

Zampachy

Wiadukt Žampachy o wysokości 41,5 metra jest jednym z najwyższych kamiennych wiaduktów kolejowych w Europie Środkowej. Wznosi się na siedmiu łukach przez dolinę Kocour koło Jílového u Prahy, na linii Vrané nad Vltavou – Čerčany. Wiadukt z 1900 roku ma 109 metrów długości.

Sychrov

Wiadukt Sychrov to piętrowy kamienny wiadukt kolejowy położony w pobliżu gminy Sychrov. Most zbudowany w połowie XIX wieku ma osiem łuków, mierzy 120 metrów i ma 32 metry wysokości.

Liberec Semmering lub wiadukt dzwonkowy, tak jest zwany most kolejowy, który prowadzi przez najbardziej malowniczą miejscowość regionu libereckiego Kryštofovo Údolí. Wiadukt jest użytkowany od 1900 r., prowadzony jest po łuku, ma 14 słupów nośnych, ma 127 m długości i 29 m wysokości.

Ciekawe europejskie wiadukty

Goeltzsch

Największym mostem na świecie zbudowanym z cegieł jest wiadukt Göltzchtal w Niemczech. Unikalne dzieło, ukończone w 1851 roku, składa się w sumie z 98 łuków na czterech piętrach nad sobą, ma 574 metry długości i 98 metrów wysokości.

Krausel-Klause

Wiadukt Krausel-Klause znajduje się na legendarnej austriackiej kolei Semmering. Ma 87 metrów długości i 36 metrów wysokości. Trasa jest od 1998 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Źródło:  www.lomyatezba.cz

PolandGermanEnglishCzech