Górnicze miasto Røros – część 2

pohled na přístavní domy, část obrázku zabírá přístav lemovaný pneumatikami, silnice, za silnicí něco přes 20 přístavních domů různých barev se zasněženými střechami staršího data i architektury za domy je svah tvořený stromy v zimní krajině

Inne zabytki Norwegii na liście UNESCO

W Norwegii jest jeszcze sześć innych zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego.

Brygen

Nadbrzeże Bryggen w Bergen było tętniącym życiem centrum handlu międzynarodowego do początku XX wieku. Typowe równoległe rzędy domów ze szczytami zwróconymi w stronę morza reprezentują styl architektoniczny, który przetrwał prawie 900 lat. Było to połączenie budynków mieszkalnych i magazynowych. Każdy dom miał własne molo, magazyn i składany dźwig.

Kamienne ryciny w Alcie oferują zwiedzającym poglądy życia ludzi i ich wyobrażenie o świecie sprzed 6000 lat. Istnieje 3000 kamiennych rycin w pięciu różnych lokalizacjach.

Urnes

Drewniany kościół w Urnes został zbudowany w połowie XII wieku jako prywatny kościół bogatej rodziny i jest jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych drewnianych kościołów w Norwegii. Wnętrze jest niezwykle bogato zdobione precyzyjnymi grawerami w drewnie.

Vega

Archipelag Vega ma powierzchnię ponad 1000 km2 i składa się z niezliczonych wysp, wysepek i skał, które od kilku tysięcy lat były wykorzystywane do połowów i tworzenia pułapek.

Fjord

Dwa fiordy na zachodzie Norwegii – Geirangerfjord i Nærøyfjord stanowią największe nietknięte norweskie fiordy i należą do najpiękniejszych krajobrazów na świecie. Wpływ działalności człowieka na te tereny jest znikomy, a poza obszarami zaludnionymi nie zbudowano większych obiektów technicznych.

Łuk geodezyjny Struve’a był pierwszym rozległym na szeroką skalę badaniem naukowym w Europie, a jego utworzenie stanowiło wyjątkowy przykład współpracy między naukowcami i władcami różnych narodów. Łuk to łańcuch punktów triangulacyjnych rozciągający się od norweskiego Hammerfest przez dziesięć krajów do Morza Czarnego. Zbudował go astronom Friedrich George Wilhelm Struve w latach 1816-1852. Łuk był pierwszym dokładnym pomiarem długiego odcinka południka, który pomógł dokładnie zmierzyć naszą planetę i jej kształt oraz przyczynił się do mapowania topograficznego.

Źródło:  www.lomyatezba.cz

PolandGermanEnglishCzech