Katedra w Gloucester – część 1

Pohled na katedrálu v Gloucestru kulaté předvstupí do katedrály poblíž katedrály zelená tráva, před katedrálou na kamenných lavičkách posedávají lidé

Miasto Gloucester, położone przy samym ujściu rzeki Severn w Zatoce Bristolskiej, zawsze odgrywało ważną rolę gospodarczą i polityczną w historii starej Anglii.

W czasach rzymskich istniała tutaj duża twierdza z silnym garnizonem wojskowym, strzegąca brodu rzecznego przez wspomnianą już rzekę Severn i jedną z bardzo ważnych rzymskich dróg prowadzących w głąb lądu. Ślady po tej twierdzy znajdują się obecnie w centrum miasta.

Historia katedry

Katedra w Gloucester jest jedną z najpiękniejszych i najstarszych katedr w Anglii. Została zbudowana częściowo na pozostałościach fundamentów rzymskiej budowli lub sanktuarium w stylu wczesnego i późnego gotyku z kremowobiałego wapienia Cotswold, sprowadzanego z okolicznych kamieniołomów. Sama w sobie odznacza się bogatą dekoracją i ma długą historię. Jej najstarsza część pochodzi z X wieku tzw. „okresu normańskiego” i warto wspomnieć, że był tu nawet koronowany jeden z angielskich królów. Jest popularna wśród filmowców ze względu na piękną architekturę i wystrój wnętrz. Ze względu na doskonałą akustykę jest miejscem, gdzie są chętnie organizowane koncerty symfoniczne. Zewnętrzne i wewnętrzne przestrzenie katedry doskonale nadają się na wystawy wszystkich dyscyplin artystycznych. Oczywiście i w obecnych czasach katedra służy także wiernym w czasie niedzielnego nabożeństwa.

Źródło:  www.lomyatezba.cz

PolandGermanEnglishCzech