Ngu Han Son – Marmurowe Góry i Wioska Rzeźb – część 2

Thuy Son – Góra Wody

Prawdopodobnie nie ma sensu szczegółowo analizować poszczególnych wzgórz, ich sanktuariów i systemów jaskiń. Skupmy się na najciekawszej i najwyższej z nich, czyli Thuy Son – Water Mountain.

Jest ona interesująca z kilku względów:

  • Brama wejściowa do wnętrza góry jest jedną z najstarszych tradycyjnych kamiennych wiosek w Da Nang.
  • Jaskinia Niebiańskiego Światła – Huyen Khong.
  • Świątynie buddyjskie i hinduistyczne.
  • Wieś z kamiennymi rzeźbami Non Nuoc

Wioska Non Nuoc jest, jak już wspomniano, jest jednym z najstarszych kamieniołomów w tym regionie, gdzie już od 400 lat tradycyjnie wydobywa się i rzemieślniczo przetwarza kamień. Obecnie jednak nie jest to już do końca prawdą, ponieważ od czasu ogłoszenia całego terenu obszarem chronionym, zaprzestano wydobycia w kamieniołomach pięciu wzgórz, a surowiec jest sprowadzany z innych obszarów Wietnamu. Jednak tradycyjna produkcja rzeźbiarska nie została nigdy przerwana, a wręcz przeciwnie, od 2009 roku jest częścią tzw. Narodowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Założycielem tej wioski był kamieniarz Huynh Ba Quant.

Pagody i świątynie w jaskiniach

Podążając częściowo wykutymi w skale, stromymi schodami ze 156 stopniami pochodzącymi z roku 1630, docieramy na szczyt Góry Wodnej do 400-letniej pagody Tam Thai, poświęconej Phat Di Lac. W przeszłości pagoda była przeznaczona do czczenia bóstw hinduistycznych i buddyjskich. Obecnie służy jako miejsce kultu bogów Cham.

Z tego miejsca można wybrać się w odwiedziny kilku kapliczek jaskiniowych. Najciekawsza jest duża świątynna jaskinia Huyen Khong – Niebiańskie Światło oraz mała wąska jaskinia Van Thong, przez którą wąskim przesmykiem można dotrzeć na szczyt Wodnej Góry, skąd roztacza się niezapomniany widok na całą scenerię Ngu Hanh Son, czyli Góry Marmurowe.

Do Jaskini Niebiańskiego Światła – Huyen Khong dostaniemy się drogą, którą wiedzie pod szczytem góry oraz przez antyczną, kamienną bramę wejściową do sali jaskini, w której znajduje się posąg jednej z podobizn Buddy z małym ołtarzem. Dalej, idąc w ciemnościach, dojdziemy do schodów prowadzących do głównej sali jaskini Huyen Khong, która jest przesycona dziwnym ruchomym światłem sączącym się z naturalnych dziur z zapadniętego sufitu. Poszczególne promienie powoli przesuwają się po majestatycznej dekoracji sakralnej sanktuarium, co na zwiedzających robi naprawdę szczególne i niezapomniane wrażenie.

Zanim zejdziemy schodami w dół do sanktuaria, nasz wzrok przyciągnie olbrzymia rzeźba Buddy znajdująca się na przeciwległej ścianie jaskini, wyrzeźbiona bezpośrednio w skale. Wygląda bardzo monumentalnie, ale w porównaniu z innymi dekoracjami jest bardzo młoda, bo stworzona przez kamieniarzy z pobliskiej wioski Non Nuoc  w 1960 roku.

Po zejściu na dno jaskini promienie światła z otworów w suficie oświetlają trzy główne miejsca w przestrzeni. Na lewo od posągu Buddy znajduje się starożytna świątynia podzielona na trzy części. Główna środkowa część poświęcona jest Bodhisattwie, który pojawia się, gdy jesteś w niebezpieczeństwie i cudownie pomaga. Z drugiej strony ołtarz przeznaczony jest do oddawania czci trzem boginiom, które symbolizują mądrość, moralność i lojalność. Kolejnym miejscem jest posąg ku czci bogini, który przynosi błogosławieństwa parom.

Góry jako kamienni świadkowie

Cały ten obszar pięciu szczytów Gór Marmurowych przeszedł w historii ludzkości wiele zmian, upadków i odrodzenia. Był świadkiem burzliwej historii od prehistorii przez średniowieczne potyczki  aż do współczesnej historii francuskiej kolonizacji i wojny wietnamsko-amerykańskiej. Ale przez cały ten czas miejsce to zawsze zapewniało mieszkańcom schronienie i ochronę w złych czasach oraz dobre samopoczucie i wewnętrzny spokój w dobrych czasach. Wszystko jest przechowywane i zapisywane w pamięci tych pięciu gór.

Źródło:  www.lomyatezba.cz

PolandGermanEnglishCzech