Wszystkie za i przeciw kamiennej ściółce w rabatach – część 1

Z dziką różą czy kapustą? To z grubsza sposób na uchwycenie istoty debaty na temat użyteczności lub odwrotnie, funkcjonalnej nieadekwatności ściółki ze żwiru i kamyków rzecznych rozsypanych na rabatach kwiatowych. Podobnie jak to, że komuś smakuje sos z dzikiej róży a innemu kapusta, zdania na temat użycia ściółki żwirowej są podzielone. Ściółka żwirowa ma swoje zalety i wady. Jak to wygląda we wzajemnym porównaniu?

Kamyczki i gruboziarnisty żwir stanowią zabezpieczenie ogrodu. W przyrodzie stanowią coś stałego -były, są i będą. W przeciwieństwie do klasycznej ściółki drewnianej ich konserwacja jest minimalna lub żadna. Krótko mówiąc wytrzyma prawie wszystko. Ściółkę możemy wysypać tam gdzie ją potrzebujemy, a ona w tym miejscu z pewnością pozostanie. Nie zmienia koloru, nie ma na nią wpływu susza, upał czy mróz czy deszcz. Po prostu jest, a otaczające nas wydarzenia mniej więcej ją omijają.

Rozwiązanie, które zostanie z Tobą na wieki

Wady? Pewność, że kamienna ściółka zostaniez nami na wieki, łatwo może stać się ciężarem. Na przykład, jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy już mieć kamyków w klombach i na rabatkach. W przeciwieństwie do ściółki ogrodniczej trudno je wykopać i się ich pozbyć. Osiadają i stają się częścią gleby. Nawet po usunięciu kamiennej ściółki, część materiału po prostu pozostaje na swoim pierwotnym miejscu i przełoży się na inne właściwości podłoża. To decyzja, którą trudno cofnąć. Co czasami może być przeszkodą. Niekiedy nie pozostaje nam nic innego jak tylko ręcznie usunąć kamyki, co jest zadaniem niczym dla Kopciuszka.

Ściółka żwirowa nie ulega rozkładowi, nie jest organiczna. Teoretycznie mówiąc może nas „ przeżyć“ pozostając na zawsze w ogrodzie. Jeśli chcielibyśmy ją w jakiś sposób „ożywić”, wystarczy posypać i rozprowadzić kolejną warstwę. Ale jak dokazano,to  rozwiązanie, które zapewnia tylko zwiększenie warstwy podłoża, nie zawsze jest idealne. Tak, dzięki ściółce żwirowej nie musimy się martwić, że kamienie się wypłukują lub zostaną zdmuchnięte przez wiatr. Ale z drugiej strony tak łatwo się ich nie pozbędziemy.

Chrońmy glebę. I my możemy ją zmienić

Ściółka kamienna w ogrodzie może być dobrym rozwiązaniem ponieważ jej kawałki nie są rozwiewane przez wiatr (erozja wietrzna usuwa z ogrodów użyteczne podłoże). Kamienie utrwalają próchnicę w ziemi i zapobiegają jej wyniesieniu. Kamienie są popularne wśród projektantów, ponieważ z łatwością uzupełniają pożądane kształty w ogrodzie.

Ostatnio uznano je za idealne podłoże dla miejsc borykających się z suszą. Kamienie chronią glebę przed wysychaniem, dlatego coraz częściej pojawiają się w projektach nowoczesnych ogrodów ozdobnych. Ale jest tylko mały problem: z kamiennym podłożem i roślinnością suchą, możemy stworzyć ogród, który jest tani w utrzymaniu i odporny na suszę – możemy się w nim adaptować i dostosować  – ale nie stworzymy w nim miejsc cienia ani wilgoci. Po prostu to rozwiązanie jest dla zrezygnowanych.

Źródło: www.ceskestavby.cz  

PolandGermanEnglishCzech