Wszytkie za i przeciw kamiennej ściółce w rabatach – część 2

kamínky obroušené sloužící jako zásyp pro květiny na zahradě

Tanie, trwałe i bezpieczne. Zazwyczaj!

Jeśli chodzi o tworzenie ścieżek i dróżek w ogrodzie, kamienie są bezkonkurencyjne. Jako utwardzone powierzchnia nie zapobiegają infiltracji wody, zachowując jednocześnie swoje walory estetyczne. Nie ma na nie wpływu przydeptywanie ich lub wklepanie w podłoże.  Ale z drugiej strony są one nieco niepraktyczne na ścieżce po której regularnie jeździmy sprzętem ogrodowym. Podłoże może się pod nami „rozjeżdżać“. Zależy to oczywiście od stopnia ich osadzenia w terenie i warstwie.

W porównaniu do kupowanej ściółki ogrodniczej są bardziej opłacalne. Nie musimy też co roku dokupywać worka z drewnianą ściółką, w przypadku kamiennej ściółki wystarczy jeden zakup. W przeliczeniu na wszystkie lata taniej będzie kupić kamyki. I czysto teoretycznie możemy uznać je za „bezpieczniejsze”. Na przykład, jeśli chodzi o pożar wokół domu: ogród zasypany żwirem staje się naturalną barierą dla rozprzestrzeniania się płomieni. Niebezpieczeństwo? Spróbujmy (a raczej nie próbujmy) wjechać w rabatkę ogrodową wysypaną kamykami z włączoną kosiarką…

Lubicie Państwo kopać i pracować w ogrodzie?

Są tacy, którzy uważają kamyki rzeczne, żwir i kamyki za uniwersalne rozwiązanie. Nie jest to do końca prawdą: chociaż doskonale nadają się do ogrodów i ogrodów skalnych, wśród sukulentów i suchych traw stałego siedliska, gdzie indziej są raczej ograniczające. Wszędzie tam, gdzie trzeba regularnie kopać w ziemi i pogłębiać, przesadzać i rozmnażać, będą nam one przeszkadzać.

Tak jak natknęliśmy się na problem przy przesadzaniu i jeżdżeniu po kamiennej ścieżce z pełną taczką, również podczas grabienia opadłych liści jesienną porą i zwykłego zamiatania, kamienna ściółka nie będzie ułatwieniem, kamienie nam będą przeszkadzać i zaczniemy wątpić w jej użyteczność . Z biegiem czasu okaże się również, jak ważne jest prawidłowe i solidne ogrodzenie rabat kwiatowych i ścieżek. Bez niego kamienie trafiają tam, gdzie nie chcemy.

Bez chwastów, ale też bez życia

Malownicze rabaty kwiatowe,wysypane żwirem i kamieniami, niemal doskonale zapobiegają rozwojowi chwastów. Chwasty nie mają gdzie rosnąć, a dzięki temu oszczędzi nam to naprawdę dużo pracy. W przeciwieństwie do ściółki organicznej kamienie nie przyciągają owadów. Niezależnie od tego, czy jest to korzystne, czy szkodliwe. Co czasami jest zaletą, a czasami wadą.

Cieszymy się tym, że kwiaty i krzewy się rozrastają. Ale szanse, że pędy lub nasiona mogą przebić się przez kamienną ściółkę, nie są duże. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że co roku w naszym ogrodzie rośnie coś nowego, to mając kamienie wysypane w rabatach, musimy się z tym pożegnać.

Kamień kamieniowi nie jest podobny, a większość z nich ma charakter raczej alkaliczny (zasadowy). Drzewa i krzewy zwykle preferują gleby nieco bardziej kwaśne. Długotrwale utrzymywane kamienne wypełnienia mogą zmienić pH gleby, powodując niezadowolenie niektórych zielonych mieszkańców ogrodu.

Niech sobie wyschnie!

Źródło: www.ceskestavby.cz  

PolandGermanEnglishCzech