Kamień na elewacji? Trend dzisiejszej doby!

Niezależnie od tego, czy budują Państwo nowy dom rodzinny, czy mają zamiar zrewitalizować elewację swojego starszego domu, prawdopodobnie szukacie inspiracji, aby uczynić elewację wyjątkową i wyróżniającą się od pozostałych. Alternatywą dla standardowych kolorowych tynków mogą być różne okładziny ceramiczne.  W naszym kraju prymat wiodą głównie płytki drewniane i kamienne. Jeśli jednak nie chcą Państwo co 5 lat wspinać się po drabinie i układać nowej warstwy drewna, być może okładzina kamienna będzie tym, czego Państwo szukają.

Cóż, kamień kamieniowi nie równy. Gdy tylko zaczniemy przeglądać strony internetowe różnorodnych sprzedawców kamiennych płytek, przekonamy się, że płytki łupkowe, które się nam tak podobają, nie są wykonane z kamienia, ale z betonu. Dzieje się tak, ponieważ płytki kamienne można rozróżnić na prawdziwe, wykonane z naturalnego kamienia łupanego, a następnie na płytki stanowiące  imitację kamienia naturalnego, które w rzeczywistości są płytkami betonowymi.

Ale dlaczego ktoś miałby umieszczać imitację kamienia na domu, skoro można kupić prawdziwe kamienne płytki? Powodem jest to, że płytki betonowe są zwykle tańsze (ale nie jest to regułą), a zwłaszcza, że na rynku w  ofercie jest do wyboru znacznie szersza gama ich odcieni i różnorodnych struktur niż w przypadku kamienia naturalnego. Mówiąc najprościej – producent sztucznego kamienia sam decyduje, jaki kolor będzie miała uzyskana okładzina, a następnie odpowiednio ją maluje. Barwa kamienia naturalnego zależy od koloru kamienia wydobytego z kamieniołomu.

Chociaż płytki z kamienia naturalnego mają ograniczoną gamę kolorów i wariantów kształtów, to z pewnością można powiedzieć, że nawet jeśli betonowa imitacja kamienia będzie bardziej jakościowo opracowana, to nigdy nie może osiągnąć parametrów i niepowtarzalności kamienia naturalnego. Prawdziwe kamienne płytki różnią się od siebie w zasadzie w każdym centymetrze – dokładnie tak je zaprojektowała sama natura. Widzimy piękne żyłki w marmurze i błyszczącą mikę w płytkach kwarcytowych. Każdy, kto raz zdecyduje się na okładzinę kamienną, raczej po raz drugi nie wybierze imitacji kamienia.

Przy wyborze okładziny należy kierować się zarówno estetyką rzeczy, jak i oczywiście parametrami technicznymi. Będzie to w szczególności wytrzymałość kamienia, waga lub rozmiar jednego panelu. Oczywiście, podczas montażu na izolowanej elewacji, ważne będzie wybranie okładziny o jak najmniejszej masie, tak aby jak najmniej obciążać warstwy bazowe. Jeśli wybierzemy płytkę o większej wadze, tym mocniej będziemy musieli zamontować izolację na elewacji, aby była wystarczająco nośna.

Możemy się zastanawiać, jakim sposobem kamienne płytki są montowane na elewacji. Płytki przykleja się do przygotowanego i spenetrowanego podłoża za pomocą mrozoodpornego elastycznego kleju. Płytki bezspoinowe są przyklejane jedna po drugiej obok siebie. Rządek po rządku kontroluje się poziomicą płaskość . Cięcie i korekta poszczególnych paneli wykonuje się piłą z tarczą diamentową. W przypadku prostych implementacji wystarczy zwykła szlifierka kątowa . Po zakończeniu prac wskazane jest, aby okładzinę elewacji poddać impregnacji hydrofobowej, która zabezpiecza ją przed warunkami atmosferycznymi. Kamień będzie wtedy mniej podatny na różne zanieczyszczenia.

A gdzie można obejrzeć ofertę płytek kamiennych? Po pierwsze są sklepy internetowe. Jest to doskonałe miejce, gdzie możemy zamówić towary,jeśli naprawdę dokładnie wiemy, co potrzebujemy. Oczywiście zdjęć wszelkiego rodzaju kamieni naturalnych i sztucznych jest bardzo dużo, ale trzeba brać pod uwagę, że obrazki na monitorze mogą być bardzo mylące. Dlatego warto zainwestować czas i trochę benzyny, aby odwiedzić prawdziwy salon, w którym próbki wszystkich produktów są na żywo do zobaczenia i dotknięcia.

Źródło: www.ceskestavby.cz

PolandGermanEnglishCzech