OŚRODEK STUDIÓW MUZYCZNYCH W SANTIAGO DE COMPOSTELLA

Czy kamień jest tworzywem plastycznym? Czy kamień może być dynamiczny? Czy kamień pobudza wyobraźnię? Otóż są realizacje, które podsuwają twierdzące odpowiedzi na te i podobne pytania. Najważniejsze to uwolnić się od stereotypowego myślenia i puścić wodze fantazji.
W poprzednim numerze prezentowaliśmy siedzibę Stowarzyszenia Autorów i Wydawców SGAE – budynek zlokalizowany w dzielnicy Vista Alegre hiszpańskiego miasta Santiago de Compostella. W tej samej dzielnicy istnieje jeszcze jedna nietypowa realizacja zaprojektowana przez to samo biuro architektoniczne: Ensamble Studio.
Obiektem tym jest Ośrodek Studiów Muzycznych – miejsce, gdzie muzyczne studia podyplomowe kończyło wielu wspaniałych muzyków, w tym członkowie Galicyjskiej Orkiestry Symfonicznej.
Autor projektu – Antón García-Abril – przyjął założenie projektowe, że ma to być budynek, którego wizualny odbiór będzie się zmieniał zależnie od odległości z jakiej będzie oglądany. Prezentowane zdjęcia potwierdzają, że założenie zostało zrealizowane.
Z większej odległości budynek wygląda jakby na zielony dywan traw spadł kamienny głaz. Taka forma sprawia, że dla większości widzów oglądających obiekt jest on – jak to określa twórca projektu – formą „bez definicji”. Dopiero zbliżenie się do budynku powoduje dostrzeżenie delikatnej łamanej linii ścian oraz pionowych okien, które zmieniają jednorodną bryłę w drgający światłem i cieniem kształt. Z jeszcze mniejszej odległości widać, że uskoki materiału, jego nierówna powierzchnia i surowość obróbki, tworzą niepowtarzalny klimat, a światło otworów okiennych odejmuje optycznie ciężaru wielkiej bryle, którą widzi się z daleka.
Projektant chciał uzyskać efekt kontrapozycji i dwoistości obiektu. Prosta bryła oglądana w różnej skali, prezentuje różne poziomy złożoności. Zniekształcenia nałożone na harmonię całej bryły wywołują zainteresowanie zarówno materią jak i przestrzenią, którą budynek tworzy. Surowa, granitowa fasada budynku, według założeń projektowych, odwołuje się do zamierzchłej historii i obiektów architektury Egiptu czy Rzymu, ale ma również wyraźne związki z architekturą galicyjską.
Sama konstrukcja budynku jest determinowana wymaganiami akustycznymi. Główne sale o wysokich wymogach akustyki zaprojektowano w podziemiach. Są to większe sale zdolne pomieścić dużą liczbę studentów i widzów: audytorium, sale elektroakustyczne, pokoje perkusyjne itd.
Górne piętra to pierścienie komunikacyjne, z których można wejść do gabinetów, mniejszych sal lekcyjnych i biur.
Mimo nowatorskiego podejścia obiekt sprawia wrażenie jakby przynależał do tej przestrzeni od zawsze. Krytycy architektury uznali projekt za nowe spojrzenie na geometrię i kanony budownictwa.
Obiekt został wybudowany w 2002 roku. Łączna powierzchnia obiektu to 1700 m2, a koszt realizacji wyniósł 3.000.000 €.
Więcej zdjęć: http://www.facebook.com/KurierKamieniarski

Zdjęcia: Roland Halbe oraz flickr.com
Źródło: Kurier kamieniarski
Autor: Kurier Kamieniarski | Data: wtorek, 03 listopada 2015