NOWA CZERŃ NA RYNKU CAMBRIAN BLACK

Na łamach Kuriera Kamieniarskiego prezentujemy materiały mniej znane na rynku, ale zasługujące na zainteresowanie. Pod koniec zeszłego roku naszą uwagę przyciągnął czarny granit z oferty firmy HM Granit – Cambrian Black.

 

Kamień ten opisywany przez wydobywcę, jako granit pod względem geologicznym jest anortozytem – jego głównym składnikiem są plagioklazy.

Cambrian Black to materiał głęboko czarny, drobnoziarnisty wzbogacony drobnymi srebrnymi cętkami. Kamień pochodzi z kopalni w Kanadzie z okolic miejscowości Saint-Nazaire w prowincji Quebec. Kamieniołom zajmuje powierzchnię około 43 hektarów, a jego ściany mają wysokość 36 m. Kamieniołom jest w stanie wydobywać miesięcznie 425 m3 bloków – obecnie roczne wydobycie to 5.000 m3. Zbadane zasoby złoża gwarantują wydobycie przez około 100 lat.

 

Kamień ma bardzo dobre parametry fizyko-mechaniczne:

– gęstość – 2874 kg/m3

– nasiąkliwość – 0,101%

– wytrzymałość na zginanie – 12,2 MPa

– wytrzymałość na ściskanie – 153 MPa

– kamień jest w pełni mrozoodporny i kwasoodporny.

Według danych firmy wydobywczej, realizacje wykonane z Cambrian Black cechuje wysoka trwałość. We wnętrzach o małym ruchu – podawana trwałość to ponad 150 lat, przy dużym ruchu ponad 40 lat. Dobrze utrzymane blaty powinny wytrzymać ponad 150 lat.

Cambrian dobrze prezentuje się nie tylko w wersji polerowanej, ale również antykowanej, szlifowanej i z obróbką powierzchni waterjet-em.

W katalogach kamienia Cambrian Black występuje również pod nazwą Black Sky.

W zeszłym roku do Polski firma HM Granit sprowadziła 250 m3 tego materiału. Na polski rynek Cambrian sprowadzany jest w postaci bloków i trafia bezpośrednio z portu w Montrealu do portu w Szczecinie.

 

 

 

Źródło: Kurier kamieniarski

Autor: Kurier Kamieniarski   |   Data: środa, 02 marca 2016

PolandGermanEnglishCzech