Harmonia kamienia naturalnego

pohled na dům s taškovou střechou a verandou, na verandě je plastový stůl a židle, blíž od domu k divákovi je kamená dlažba nepravidelného tvaru i barev a uprostřed se nachází zelený trávník, který obklopuje uvedená dlažba, nejblíže k divákovi se na fotografii nachází oválný bazén zapuštěný do země

Jeszcze na długo przed rozwojem człowieka powstawały podczas długiej historii Ziemi piękne kamienie, jako imponujące świadectwo przemian natury.

Różnorodne formy kamieni i ich indywidualne możliwości zastosowania są do dziś wyjątkowe. Jeśli wzbogacisz swój dom o ten „historyczny” materiał, będziesz mógł cieszyć się magią naturalnego kamienia każdego dnia. Jego zastosowanie jest naprawdę wszechstronne. Dzisiaj zapoznamy się z jego zastosowaniem na zewnątrz.

Nawierzchnia zewnętrzna zapewnia funkcjonalność ścieżek, chodników i miejsc do siedzenia w ogrodzie. Wybór materiału zależy od gustu i sposobu wykorzystania danej powierzchni. Należy podkreślić, że kostka brukowa na zewnątrz jest również ważnym elementem architektonicznym, który podkreśla i uzupełnia charakter domu i ogrodu.

Tradycyjnym materiałem na ścieżki ogrodowe, chodniki i powierzchnie utwardzone jest kamień naturalny. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że ten budulec towarzyszy człowiekowi od jego najwcześniejszego rozwoju przez ponad dwa miliony lat (np. z kamiennej mozaiki cieszyła się ludzkość już w starożytności), to możemy go tylko w pełni szanować i słusznie docenić jego zastosowanie, które nie straciło na aktualności.

Z kamienia naturalnego stosuje się głównie porfir, andezyt, piaskowiec, wapień, granit, gnejs i ewentualnie bazalt. Obecnie najbardziej poszukiwany, ze względu na doskonałe właściwości mechaniczne i estetyczne, a także za bardzo korzystną cenę, jest PORFYR. Największym importerem do Czech i sprzedawcą jest firma BIRO-D, u której można kupić ten kamień w kilku odcieniach, różnych rozmiarach i formatach. Oprócz porfiru firma BIRO-D zajmuje się również sprzedażą większości z wyżej wymienionych skał.

Kamień naturalny ze względu na swoje doskonałe właściwości jest przeznaczony do użytku na zewnątrz. Jest łatwy w utrzymaniu, odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, a jego piękno jest trwałe.

Kamień z kamieniołomu można modyfikować poprzez łupanie lub szlifowanie. W bardziej otwartym i większym ogrodzie zwykle stosuje się tzw. bruk angielski z nieobrobionych kamieni z prostą stroną przednią. Wręcz przeciwnie, do mniejszych ogrodów wybieramy kostki kamienne.

Z wielkoformatowych płytek kamiennych o gładkiej lub szorstkiej powierzchni  stworzymy wygodną nawierzchnię. Wygląda przyjemnie i bardziej nadaje się do geometrycznie zaprojektowanych ogrodów.

Na koniec przydatna rada:

Kostka brukowa z kamienia naturalnego nie wymaga żadnej specjalnej konserwacji przez cały okres użytkowania. Polega ona na sporadycznym spłukiwaniu wodą. W żadnym wypadku nie wolno stosować agresywnych środków czyszczących. Należy również unikać kontaktu z substancjami tłustymi lub chemicznymi – olejami, rozcieńczalnikami, rozpuszczalnikami, farbami, paliwami itp.

Takie substancje wnikają w materiał i mimo to, że kamień ma minimalną chłonność i są trudne do usunięcia.

WSKAZÓWKA: Na naszym rynku oferowane są skały sprowadzane z różnych egzotycznych krajów i nie wszystkie nadają się do stosowania w naszych warunkach klimatycznych.

Jak wiadomo, nie ma dwóch identycznych kamieni. Każdy ma swój odcień koloru, własną strukturę. Ci, którzy kładą nacisk na indywidualizm, znajdą w naturalnym kamieniu idealny materiał. Ale przyjdą też ci, którzy docenią jego odporność i trwałość, która przetrwa nawet kilka pokoleń.

Źródło: www.ceskestavby.cz

PolandGermanEnglishCzech