Menhiry w ogrodzie? Dlaczego nie?

Słowo menhir w kulturze celtyckiej wywodzi się z bretońskich słów men – kamień i hir – wysoki, czyli menhir to właściwie każdy wysoki kamień (głaz), który jest zakotwiczony w ziemi, z której swą długością sięga do niebios.

Największy ze znanych menhirów, Mené er Groah, aktualnie leży na ziemi, niedaleko Locmariaqueru w Bretanii, połamany na kilka kawałków. Pierwotnie mierzył 23,5 metra! Spośród dobrze znanych menhirów tylko kilka menhirów ma ponad dziesięć metrów wysokości. Najczęściej menhiry są trzymetrowe, dwumetrowe, ale też niższe. Zawsze są to kamienie wzniesione sztucznie, ale w wielu wypadkach nieobrobione lub tylko z grubsza cięte.

Mené er Groah

W gruncie rzeczy, do dziś nie wiemy, do czego wogóle menhiry służyły. Być może były wznoszone z szacunkiem dla zmarłych, co wnioskujemy z rasy Indian, gdzie nadal przestrzega się zwyczaju, że syn po śmierci ojca w ciągu czterech dni musi zbudować masywny monolit. W ten sposób kamień obciąży duszę zmarłego, który może pozostać w pobliżu swych potomków i nad nimi czuwać. Istnieje jednak inne wytłumaczenie, ponieważ większość menhirów znajduje się w miejscach anomalii w polu geomagnetycznym naszej planety i mówi się, że są połączone z płynącą wodą, która wzmacnia energię materii kamiennej. Dlatego uważa się, że menhiry były używane głównie do celów leczniczych.

Menhiry

Ciekawe jest również to, że menhiry można znaleźć dosłownie na całym świecie. Ponadto istnieją i posągi menhirów (szczególnie w północno-zachodniej Francji, Hiszpanii i na Korsyce). Te posągi mają falliczny charakter, ale znajdziemy na nich i kobiece cechy. Czasami menhiry tworzą rzędy (alignement) lub koła (kromlechy). Menhirypowstawały od późnego neolitu do drugiej połowy pierwszego tysiąclecia p.n.e. Zauważmy również, że w języku bretońskim słowo peulvan jest używane dla menhir, które jest bardzo podobne do czeskiego słowa balvan. Czy te słowa mają wspólne pochodzenie?

Menhiry

Najbardziej znanym z czeskich menhirów jest tak zwany Kamenný pastýř (Kamienny pasterz), który stoi na polu, między miejscowościami Telce i Klobuky w regionie Slánsko. Ten oto menhir ma 330 cm długości i podobno był kiedyś otoczony kręgiem dziewięciu kamieni. Bardzo znany jest również dolnochaberski Zkamenělý slouha (Skamieniały sługa), który znajduje się przy ogrodzeniu domu rodzinnego przy ulicy Ládevská w Pradze – Dolní Chabry. Jednak menhiry lub kamienie, które możemy uważać za menhiry, można znaleźć na całym naszym terytorium.

Kamenný pastýř

Jeśli spojrzymy na kwestię menhirów zupełnie trzeźwymi oczami, możemy mniejsze lub większe menhiry postawić sobie nawet w naszym ogrodzie lub w pobliżu. Tak naprawdę będziemy kontynuować tradycję naszych przodków. Nie wiemy już, w jaki sposób kamienie były pozyskiwane, przetransportowane i wzniesione, jednak dzisiaj jest to o wiele łatwiejsze. I nie muszą to być wielkie bryły, których nie można ruszyć bez dźwigu. Wystarczą nawet mniejsze głazy o podłużnym kształcie, których wierzchołki pokazujemy gwiazdom.

Kámen v zahradě

Na przykład w pobliżu wsi Holašovice, w południowych Czechach, niedawno powstała atrakcja turystyczna w postaci megalitycznego kręgu z gigantycznych menhirów. I właśnie o kamieniach tego kręgu w pobliżu Holašovic mówi się, że mają najsilniejszą energię ze wszystkich krajowych megalitów zbudowanych przez człowieka. Jest to odpowiednik brytyjskiego Stonehenge, zbudowanego w 2008 roku przez lokalnego budowniczego Václava Jílka, z gigantycznych kamieni granitowych. Mówi się, że krąg megalityczny potrafi wydobyć z ciała negatywną energię i odzyskać pozytywną energię. Tymczasem wszystkie kamienie pochodzą z okolic Holašovic (do 15 km), czyli należą do miejscowych krajobrazów i posiadają jej energię. Dlatego też szukajcie kamieni w swojej miejscowości. Według psychotroniki układ 23 granitowych kamieni wytworzył tu synergicznie wzmocnioną energię, podczas gdy elementy w kole o średnicy 30 metrów, oddziałują na siebie. Do medytacji polecany jest gigantyczny menhir o wadze 19 ton, który stoi w pobliżu kręgu i nazywany jest „Skála”(Skała).

Czy menhir może się stać dominującym elementem w ogrodzie skalnym lub od razu w całym ogrodzie? Dlaczego nie?

Megalitický kruh u Holašovic

Źródło: www.ceskestavby.cz

PolandGermanEnglishCzech