Suchy murek w ogrodzie

suchá zídka ze skládaných hranatých kamenů, na zídce vysoké zhruba po pás jsou položené dřevěné truhlíky s muškáty a za nimi pohled na vyvíšenou zeminu s trávou a skalkou

Krótko mówiąc, suche ściany składają się z kamieni, których nie sklejamy żadnym spoiwem ani nie tworzymy żadnych fundamentów. Jedynym spoiwem może być zaprawa z gliny i piasku. Suche ściany mogą tworzyć nawet ogrodzenie działki, podniesione grządki, ale częściej wyznaczają drogi i rozwiązują różnice wysokości na działce.

Im staranniej dobieramy i układamy kamienie, tym lepiej sucha ściana będzie wyglądać i tym dłużej wytrzyma. Oczywiście istnieje również drugie rozwiązanie, usypać z kamieni wał. W tym wypadku najlepiej wyglądają kosze gabionowe, gdy kamienie są utrzymywane w regularnym kształcie geometrycznym za pomocą siatki drucianej. Na suchych ścianach nie musimy stosować żadnego spoiwa, ewentualnie można sięgnąć po mieszankę piaszczysto-gliniastej ziemi.

Suché zídky z gabionů

Konieczne jest użycie kamienia, który jest typowy dla danego terenu lub przynajmniej typowy dla innych elementów budowlanych domu i ogrodu. Do suchej ściany najlepiej stosować kamienie, które są odporne na wiatr, przede wszystkim granit, piaskowiec, wapień, łupek i fonolit. Każda ściana może wyglądać inaczej, nie tylko ze względu na dobór rodzaju kamienia, jego wielkość i wymiary oraz format, ale także ze względu na lokalizację i cel wykorzystania.

Suchá zídka z formátovaných (opracovaných) kamenů

Do budowy suchej ściany idealnie nadają się kamienie o różnych wymiarach, najlepiej płaskie, kwadraty lub wyższe kamienie ciosane. Oczywiście największy efekt dają nieregularne kamienie. Z płaskich głazów również można stworzyć piękny efekt. Im lepiej kamienie do siebie pasują, tym mniej wymagają spoiwa bez cementu i wapna, czyli wspomnianej już zaprawy gliniano-piaskowej. Jeżeli w szczelinach chcemy posadzić rośliny, opłaca się do tej zaprawy domieszać kompostu lub torfu.

Suchá zídka, kameny poskládané na sucho našly využití i při konstrukci schodiště

W celu uzyskania stabilności suchego murka wskazane jest wykopanie warstwy ziemi ok. 30 cm (nawet 15), wysypanie jej żwirem i osadzenie w niej pierwszej warstwy kamieni. Ponadto ta warstwa żwiru będzie działać jako drenaż. Ponieważ jest wywierany nacisk nie tylko na podłoże, ale także na boki, konieczne jest użycie największych kamieni na boki ściany. Dolną warstwę układamy z wyższych i dłuższych kamieni. Dopiero górna część ściany jest wykonana z mniejszych kamieni. Na samej górze idealnie jest użyć płaskich i szerszych kamieni, które wzmocnią ścianę. Oczywiście zawsze zależy to od materiału, który w ogóle mamy do dyspozycji.

Suchá zídka - i lajdácká práce má své kouzlo

Czołowa strona murka powinna się lekko pochylać do tyłu, czyli powinna mieć lekkie nachylenie, co odpowiada metodzie układania kamieni. Murek będzie bardziej stabilny, a dodatkowo woda będzie spływać do spoin podczas opadów deszczu, co zapewni nawodnienie w szczelinach posadzonych roślin, a jednocześnie ziemia, której użyliśmy jako spoiwa, nie zostanie wypłukana.

Suchá zídka s vyvěrající vodou tvořící vodopád

W szczelinach suchego murka możemy sadzić ogrody skalne, byliny, trawy trzcinowe i bardziej sucholubne paprocie. Oczywiście jest tutaj też miejsce na mchy i porosty, ale w szczególnych przypadkach mogą się nie przyjąć, zależy to od lokalizacji i miejsca na działce. Wybór roślin najlepiej skonsultować się z ekspertem, w przeciwnym razie będziemy eksperymentować w nieskończoność.

Suchá zídka

Tylko dla podstawowej orientacji – rośliny, które pasują do słonecznych miejsc na murkach to pokrzywy niosące bogate zasoby wody, rozchodniki, skalnice, smagliczki, dzwonki, floksy i krwawniki. Do półcienia i cienia wybieramy paprocie, zanokcice, słodziki i śledzionki skalne. Na górną część murka pasują sukulenty, trawy krzaczaste, tymianki lub dąbrówki. Możemy również pozwolić na to, żeby czołowa strona murka zarosła bluszczem lub siemieniem lnianym, ale trzeba uważać na to, żeby nie doszło do uszkodzenia budynku lub jego całkowitego zacienienia. Wtedy nie pozostanie nam nic innego, jak walczyć z rozrastającą się pięknością, aby kamienie pozostały widoczne. Możliwe jest również użycie skalnicy lub dymnicy. Rośliny o długich i bogatych korzeniach sadzimy podczas budowy murka, inaczej nam się to później nie uda.

Suchá zídka
Suchá zídka
Suchá zídka

Źródło: www.ceskestavby.cz

PolandGermanEnglishCzech