Na nowo odkryte piękno naturalnego kamienia

Kamień naturalny zachowuje swoje piękno mimo upływu czasu. Przetrwa nawet wymagające warunki zewnętrzne naszych ogrodów, tarasów, ozdobnych ścian, a także obszarów dojazdowych i innych obciążonych obszarów. Kamień jest odporny na wszelkie wpływy zewnętrzne i wciąż ma niewątpliwy urok.

Właściwy wybór

Na początku zależy na naszym pomyśle, a także na tym, żeby wybór wpisał się w ogólną koncepcje ogrodu. Do wyboru mamy kamienie o nieregularnych lub regularnych kształtach, ozdobne otoczaki (20 – 40 cm) do celów dekoracyjnych lub oryginalne solitery.

W ofercie znajdziemy kilka rodzajów kamienia w różnych odcieniach kolorystycznych. Wybierać będziemy głównie według tego, jakie będą miały zastosowanie. Inne rodzaje stosuje się do okładzin klasycznych, inne w trudnych warunkach dróg dojazdowych.

W kategorii kostka brukowa istnieją dwa podstawowe pojęcia: lekka kostka brukowa, która określa części, które nadają się do lekkich obciążeń, terenów spacerowych, tarasów, chodników, pergoli, okładzin wokół basenów itp. Wprost przeciwnie, do nawierzchni jezdnych, dróg dojazdowych, wjazdów do garaży i dalszych nadaje się ciężka kostka brukowa. 

Foto: BIRO - D
Foto: BIRO - D

Szeroka gama oferty

  • W kategorii kamieni o nieregularnych kształtach możemy wybrać porfir czerwono-brązowy, który jest bardzo popularny w naszym kraju ze względu na ciekawą wielobarwną strukturę. Jest używany jako okładzina, lekka i ciężka kostka brukowa. Zależy tylko od wybranej grubości, która waha się od 1 do 7 cm.
  • Szaro-czarny kolor wnosi do ogrodu andezyt o grubości 1 do 4 cm. Jest używany do jakichkolwiek nawierzchni i okładzin, a także nadaje się, w razie potrzeby mniejszej okładziny.
  • Do lekkich kostek brukowych i okładzin wykorzystuje się również żółto-brązowy piaskowiec o grubości od 2 do 3 cm. Elementy o grubości od 1 do 3 cm są używane do małych okładzin. 
  • Odcienie bieli i beżu oferuje wapień o grubości od 0,7 cm do 3 cm do okładzin i kostki brukowej.
  • Bardzo często używane są również równomierne kamienie, ponieważ regularność ich formatu ułatwia układanie. Kamień porfir w tej kategorii oferuje odcień czerwono-brązowy, a także szaro-czerwony. Kamień może być używany do układania nawierzchni zewnętrznej i wewnętrznej. Dostarczany jest na paletach o powierzchni 15 m2, szerokości od 10 do 30 cm, grubości od 2,5 do 5,5 cm.
  • Jako obrzeża kostki brukowej lub do tworzenia linii obwodowych chodników, kostki i innych stosuje się porfirowe szczelne kostki brukowe. Format tych kostek jest również z piaskowca, białego marmuru i porfiru. 
  • Trzecią opcją wykorzystania porfiru, tym razem jako kamienia murarskiego, są mury oporowe, na których zastosowano rozdrobnioną cegłę porfirową.
Foto: BIRO - D
Foto: BIRO - D

Jak przebiega układanie?

Proces technologiczny dobieramy w zależności od podłoża, na którym położymy kostkę brukową. Jeżeli mamy do dyspozycji istniejące betonowe podłoże, które nie chcemy usuwać, musimy sprawdzić jego wytrzymałość, nienaruszalność i pęknięcia.

Jeżeli układanie przebiega bez betonowego podłoża, musimy wykopać ziemię na danym obszarze aż na niezamarzającą głębokość. Następuje przywiezienie żwiru lub kruszywa i zagęszczenie podłoża. 

W kolejnym kroku, który może być wspólny dla obu wariantów, wybieramy grubość kolejnej warstwy betonu. Jest ona zależna od obciążenia powierzchni i grubości istniejącego podłoża. Na powierzchniach do chodzenia całkowita grubość warstwy betonu wyniesie od 8 do 10 cm, na powierzchniach ruchomych od 15 do 20 cm i zaleca się wzmocnienie siatkami KARI.

Następnie nakłada się warstwę specjalnej zaprawy o grubości od 2 do 5 cm. Nakładamy tylko taką warstwę, na którą zdążymy położyć umyty kamień. Układanie mozaiki wymaga również postukania gumowym młotkiem i wbijania w beton. W razie potrzeby kamień można wyregulować młotkiem murarskim lub szlifierką kątową z tarczą diamentową.

Foto: BIRO - D
Foto: BIRO - D
Foto: BIRO - D
Foto: BIRO - D

Źródło: www.ceskestavby.cz 

PolandGermanEnglishCzech