Kamień nada wnętrzom klasy

Kamień ze względu na swoje naturalne pochodzenie, piękny wzór, szeroką gamę kolorystyczną i oryginalność każdej wyprodukowanej części, ale także z uwagi na wyjątkową trwałość, jest popularnym materiałem stosowanym we wnętrzach. 

Wykończenia powierzchni kamienia. 

Obróbka powierzchni kamienia naturalnego zawsze wpływa na jego kolor, ale także właściwości takie jak wytrzymałość czy odporność na zabrudzenia. Powierzchnia kamienia naturalnego może być błyszcząca, matowa, szczotkowana lub szlifowana.

Surowe obrobienie powierzchni  jest tylko wstępnym wykończeniem powstałym podczas  wycinania kamienia bezpośrednio z bloku w kamieniołomie. Do szlifowania powierzchni surowych używane są tylko szczotki diamentowe. Powierzchnia po tej obróbce ma wygląd przypominający skórę.

Błyszczącą powierzchnię kamienia naturalnego uzyskuje się podczas procesu polerowania poprzez wymianę diamentów szlifujących od tych z najgrubszymi do najdrobniejszymi ziarnami. Cały proces produkcyjny obejmuje siedem procesów szlifowania i polerowania. Połysk podkreśla oryginalny kolor kamienia,po tym procesie można nawet uzyskać jeszcze bogatsze kolory. Jest to najczęstszy rodzaj obróbki powierzchni kamienia. Kamień polerowany jest używany na blaty kuchenne i łazienkowe, do układania płytek, kostki brukowej, ale także do architektury cmentarnej czy kominków.

Kuchyňská kamenná deska a obklad

Matową powierzchnię kamienia naturalnego uzyskuje się w podobnym procesie jak w przypadku polerowania. Jednak w zależności od wymaganego stopnia zmatowienia stosowane są mniej ścierne techniki.

Szczotkowaną powierzchnię kamienia (tzw. antyczną) uzyskuje się za pomocą piaskowania lub płomieniowania, a po tym powierzchnię następnie wygładza się diamentowymi szczotkami. Powierzchnia ta ma wyraźną strukturę, ale jest przyjemna i gładka w dotyku. Kamień o tej powierzchni służy do wykonywania blatów kuchennych, a także nawierzchni zewnętrznych i wewnętrznych.

Kuchyňská kamenná deska

Płyty kuchenne z kamienia 

Piękno, trwałość, długowieczność i ponadczasowość. To powody, dla których warto wykonać blat kuchenny z kamienia. Oferowanych jest wiele materiałów odpowiednich na blaty kuchenne. Przy jego wyborze musimy jednak pomyśleć o walorach użytkowych, praktyczności, łatwości w utrzymaniu i wreszcie ekskluzywności użytego materiału. Jeśli chcemy się poruszać się w niższych przedziałach cenowych, możemy też sięgnąć po kamień sztuczny, ale najlepsze właściwości blatów kuchennych daje naturalny granit, a w drugiej kolejności marmur. Granit wytrzymuje nawet bardzo wysokie temperatury i oprócz swojej twardości jest nienasiąkliwy. Dlatego można nawet bezpośrednio na nim pokroić mięso, a blat nie będzie porysowany.

Kuchyňská kamenná deska

Schody i parapety

Kamienne schody są bardzo trwałe, dodatkowo z czasem można je odnawiać i znów będą wyglądać jak nowe. Schody i parapety wykonane z prawdziwego kamienia nie są już rzadkością, stąd jużdawno nie są oznaką luksusu.Warto pamiętać, że na zewnętrzne schody i parapety zalecany jest tylko kamień naturalny, a konkretnie granit. We wnętrzach można zastosować jakikolwiek inny materiał, w tym połączenie metalu i szkła. Granit jest nienasiąkliwy, trwały i odporny na blaknięcie koloru.

Kamenné schodiště

Blaty łazienkowe

Kamienne blaty łazienkowe znane są ze starożytnego Rzymu- z rzymskich łaźni. Kamień jest stosowany w łazienkach głównie ze względu na awoją nienasiąkliwość i łatwość konserwacji. Szczególnie popularny jest tutaj kamień polerowany. Może występować w postaci płytek, kostki brukowej, ale także desek do obłożenia umywalek.

Kámen v koupelně v kombinaci s keramickými obklady

Kominki i kamień

W przypadku kamiennych kominków wykorzystujemy doskonałą zdolności akumulacji ciepła naturalnego jakąodznacza sięzarówno kamień naturalny jak i sztuczny . Dodatkowo poprzez wykonanie z kamienia, będącego w dowolnej formie, pochodzeniu czy z dowolnym wykończeniem powierzchni, znacząco podkreślimy wygląd naszego kominka. Kamień to jeden z nielicznych materiałów nadających się do budowy kominków.

Kamenný obklad krbu, schodiště a dlažba

Kamienne płytki ścienne i podłogowe

Oprócz, oferowanej w niezliczonych możliwościach, ulubionej ceramiki, dużą popularnością cieszą się również okładziny kamienne i kostka brukowa. Szczególnie w nowoczesnych budynkach drewnianych, które charakteryzują się niską zdolnością magazynowania ciepła, okładzina kamienna i kostka brukowa wydają się być idealnym rozwiązaniem. Ponadto kamień jest odpowiednim materiałem na podłogi i ściany z ogrzewaniem podłogowym i  ściennym.

Kamenné obklady

Źródło: www.ceskestavby.cz

PolandGermanEnglishCzech