Kamień naturalny ożywi wnętrze

… albo oddajmy głos kamieniom

Kamień istniał już na samym początku ludzkiej cywilizacji jako imponujące świadectwo natury i istnieje tam do dziś. Potrafimy wykorzystywać nowe technologie produkcji, znamy niezliczone ilości materiałów sztucznych i syntetycznych. Jednak kamień naturalny tutaj był ,jest i mimo tego „całego postępu” z nami pozostanie. Jest to szlachetny materiał naturalny, a czeskie zagłębie jest bogate w różne naturalne kamienie, jak chyba żadne inne. Nic więc dziwnego, że w naszym kraju są setki kamieniarzy, dla którym kamień stał się ich przeznaczeniem. Zajrzeliśmy do jednego z warsztatów i przynosimy przydatne informacje dotyczące wykorzystania kamienia naturalnego we wnętrzach.

Różnorodność materiałów kamiennych jest niewątpliwie wyzwaniem przy bardzo wszechstronnym zastosowaniu zarówno we wnętrzach prywatnych, jak i komercyjnych. Kamienna kostka brukowa, płytki, cokoły, blaty kuchenne i zlewozmywaki, łazienki, umywalki oraz blaty stołów są bardzo popularne ze względu na ich atrakcyjny wygląd i trwałość. Każdy kamień jest niepowtarzalny, tak jak my – ludzie. Ma wiele rodzajów, struktur, kształtów i kolorów. Dzięki temu może stać się charakterystyczną ozdobą całego wnętrza lub może tylko w pewnych szczegółach podkreślić jego piękno.

Pomysł wykorzystania kamienia naturalnego we wnętrzu może wydawać się nienaturalny, w rzeczywistości jest to więcej niż odpowiedni materiał. Do dyspozycji są zarówno kostki brukowe i płytki o precyzyjnych wymiarach i polerowanej powierzchni, jak i nieregularne kształty desek o wyszczerbionej i naturalnie chropowatej powierzchni. Montaż i konserwacja są bardzo łatwe i proste.

Granit

Jest popularny ze względu na swoją trwałość, łatwość konserwacji i długą żywotność. Okładziny i płytki nadają się zarówno do ogrzewania podłogowego jak i paneli grzewczych. Interesująca jest możliwość obróbki powierzchni. Relacja cenowa to około czterysta koron za m2.

Marmur

Kamień łączący w sobie jakość i piękny ciekawy wygląd. Jego ogromną zaletą jest szeroka gama kolorów i kształtów. Poprzez jego obróbkę można uzyskać duże i dokładne formaty, a także cienkie deski, płytki czy okładziny. Dużym plusem jest naprawdę łatwa pielęgnacja polerowanych powierzchni o idealnie płaskiej powierzchni. Kamień ten jest również dostarczany w formie odpowiedniej dla murowania lub tworzenia okładzin ściennych – szorstkich, nieobrobionych – co stwarza wrażenie kamiennego muru. Tutaj cena waha się od sześciuset koron za m2.

Kwarcyt

Charakteryzuje się ekstremalnnie wysoką twardością, dzięki czemu staje się materiałem bardzo wysokiej jakości. Jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne i prawie niezniszczalny. Stosuje się go na płytki, podłogi, schody, kominki oraz parapety wewnętrzne.

Okładzina z kamienia naturalnego nada każdemu wnętrzu atrakcyjny wygląd. Nawet mały szczegół wyłożony łupkiem lub piaskowcem sprawi, że każde pomieszczenie, hol lub oranżeria będą bardzo przyjemne i przytulne. Pod tym względem wyobraźnia nie ma granic i wykonawcy są otwarci na różne pomysły klientów. Istnieje na przykład możliwość stworzenia mozaiki kamiennej zgodnie z życzeniem klienta.

Kamenné schodiště

Konserwacja

Kamień naturalny nie wymaga specjalnej konserwacji przez cały okres jego użytkowania. Konserwacja polega tylko na sporadycznym opłukaniu go lub umyciu czystą wodą. Należy unikać stosowania agresywnych i ściernych preparatów. Należy także uważać, aby unikać kontaktu z tłustymi i chemicznymi substancjami. Chociaż kamień ma minimalną nasiąkliwość, substancje te mogą wnikać w materiał i są wtedy trudne do usunięcia.

Co można powiedzieć na podsumowanie…

Doskonale wiemy, że nie ma dwóch identycznych kamieni. Każdy ma swój kształt, kolor czy strukturę. Ci, którzy stawiają na indywidualność, oryginalność i urok, znajdą idealny materiał w kamieniu naturalnym. Krótko mówiąc, nikt nie będzie rozczarowany, nawet ci, którzy u materiałów cenią sobie przede wszystkim jego trwałość i żywotność, która z pewnością przetrwa kilka pokoleń. Pozwól, aby kamień naturalny „osiadł” w Twoich wnętrzach…

Ozdobný květináč s kamenem

Źródło: www.ceskestavby.cz

PolandGermanEnglishCzech