KOMATSU, ŚWIATOWY PRODUCENT MASZYN BUDOWLANYCH, ŚWIĘTUJE 100- LECIE – HISTORYCZNE KAMIENIE MILOWE

Jeden z czołowych światowych producentów maszyn budowlanych i górniczych, japońska marka Komatsu, obchodzi w tym roku 100- lecie od momentu jego zalożenia. Z technologią Komatsu często spotykamy się również na czeskich budowach, w kamieniołomach i piaskarniach.
Do Czech importowana jest przez firmę KUHN-BOHEMIA a.s. W 2019 roku KOMATSU zajęła drugie miejsce w światowym rankingu producentów maszyn budowlanych z łączną sprzedażą 23,3 mld USD.
Założenie firmy
Początki marki związane są z nazwiskiem wizjonera i japońskiego przemysłowca Meitaro Takeuchi, założyciela firmy Takeuchi Mining Co. (TMC), zajmującej się wydobyciem i obróbką rudy żelaza. Komatsu Iron Works była wówczas organizacją serwisową, filią TMS, odpowiedzialną za produkcję komponentów i wyposażenia dla huty Takeuchi. Jej specjalnością były głównie ciężkie prasy hydrauliczne.
Działalność produkcyjna firmy rosła i tak decyzją Zarządu z dnia 13 maja 1921 roku została wydzielona jako samodzielna firma Komatsu Ltd., która została upoważniona do sprzedaży swoich produktów na wolnym rynku, poza spółką macierzystą TMC.
Pierwszy ciągnik gąsienicowy
Kolejnym historycznym kamieniem milowym był rok 1931, kiedy w Komatsu zbudowano pierwszy ciągnik gąsienicowy w Japonii. W latach 30. nastąpił kolejny ważny moment, który wiąże się z przyszłymi narodzinami japońskiego lidera w branży maszyn budowlanych. W tym momencie rozpoczęto produkcję wysokiej jakości odlewów oraz, stali specjalnych o dużej trwałości. Produkcję poprzedziły wieloletnie badania i testy tych materiałów.
Legendarny spychacz D50
W okresie tuż po II wojnie światowej w Japonii występowała nadwyżka technologii amerykańskiej, co na krótko opóźniło rodzimą produkcję. Ożywienie produkcji krajowej nastąpiło w 1947 roku, kiedy za namową rządu Komatsu opracowało pierwszy prawdziwy ciągnik gąsienicowy dla przemysłu. Był to legendarny model buldożera o oznaczeniu typu D50.
Wkrótce potem Komatsu rozpoczęło masową produkcję własnych silników wysokoprężnych. Podczas powojennej odbudowy kraju w latach 50. buldożer D50 był bardzo poszukiwanym sprzętem. Produkcja buldożerów nadal rosła w latach 60., a z linii produkcyjnych Komast zaczęły zjeżdżać maszyny o mocy ponad 300 koni mechanicznych.
W ramach rozbudowy siedziba została przeniesiona do Tokio; wybudowano nowoczesną fabrykę w Osace, przejęto inne firmy i założono filie (Kawasaki, Himi).
Źródło: Lomy a těžba