pohled do solného dolu Turda, Rumunsko

Důl TURDA je velkým lákadlem pro návštěvníky, je zde koncertní pódium, sportovní hřiště, ruské kolo, minigolf, bowling a podzemní azurové jezírko s loďkami.

Polská solná katedrála – Velička patří k nejstarším a nejkrásnějším solným dolům na světě. Byla v provozu nepřetržitě od 13. století do začátku 21. století. Už roku 1978 byla Velička zařazena do seznamu světového dědictví UNESCO a dnes je turistickým centrem, kam ročně zamíří přes milion návštěvníků.

Důl sahá do hloubky 327 m a celková délka chodeb činí přes 300 km, přičemž veřejnosti je zpřístupněno jen minimum. Přesto 3,5 km turistická trasa je krásným zážitkem. Část dolu je věnovaná historii těžby soli a část slouží jako koncertní sály, kaple, restaurace a dokonce se zde nachází i podzemní jezero. Návštěvníci mohou prohlídku prožít, s kahany nebo svítilnami v těch nejužších tunelech a slojích, stejně jako kdysi středověcí horníci.

Klodawa je poslední podzemní činný solný důl v Polsku. Sůl se tu získává teprve od poloviny 20. století. Důl je provozován tradičním způsobem těžby, která umožňuje plně zachovat charakter přírodní krásy vytvořené solí.

Jedny z nejstarších dolů v Evropě se také nacházejí v rakouském Hallstattu. V současnosti jsou zrekonstruované doly zpřístupněny veřejnosti, která se může těšit na odbornou prohlídku, skluzavku a podzemní solné jezero.

V Rumunsku uprostřed Transylvánie v župě Cluj (Kluž) se nachází obrovský solný důl Turda. Při těžbě, která trvala asi od 2. století n. l. do první poloviny 19. století, se nikdy nevyužívaly výbušniny. O to víc velikost dolu nabývá na významu. Za dobu činnosti se zde vytěžilo kolem 3 milionů tun soli. Za 2. světové války podzemní prostory sloužily jako kryt pro civilisty, pak jako sklad sýrů a počátkem 90. let byl otevřen pro veřejnost.

Solné úkazy

Sůl umí vytvořit za daných podmínek zajímavé úkazy. V Chile na poušti Atacama se nachází Měsíční údolí, kde můžeme vidět krystaly soli až 30 cm veliké. V Údolí smrti v Kalifornii se nachází tzv. „Badwater“, který je výsledkem odpařování solných jezer v místech krutého sucha. Zanechává podivné solné útvary, jde doslova o poušť chloridu sodného. Výjimečný přírodní úkaz nabízí jezero Mono Lake v Kalifornii. Jeho hladina i břehy jsou posety krápníkovými útvary v podobě sloupců, věží, homolí, pyramid, kup vytvořenými ze soli a jiných minerálů.

Důležitost soli

Použití soli je velmi rozsáhlé jako potrava (člověk spotřebuje 7–8 kg/rok), při zpracování ryb, v potravinářském průmyslu, k chovu hospodářských zvířat, v metalurgii, v chemickém průmyslu, k zimní údržbě silnic, v zemědělství jako hnojivo, jako terapeutická solní lázeň. Dále se využívá k výrobě glazur, škrobu a k barvení textilu. Pobyt v solné jeskyni má díky ionizovanému vzduchu, nepřítomnosti patogenních bakterií, vlhkosti a tamního tlaku léčebné účinky na alergii a astma.

Zdroj: Lomy a těžba

PolandGermanEnglishCzech