SOUČASNÉ TRENDY V DIAMANTOVÝCH NÁSTROJÍCH

V rámci projektu LIDER IX realizovaného na Technologickém institutu Łukasiewicz – Kraków a financovaného Národním centrem pro výzkum a vývoj, který se týká inovativních kovově-diamantových nástrojů bez využití kritických materiálů pro aplikace v procesu broušení průmyslových podlahových systémů, byly vyvinuty materiály ze skupiny Fe-Mn-Cu-Sn-C vyznačující se zvýšenou odolností proti opotřebení a tvrdostí pro použití v procesu broušení betonových a kamenných povrchů.
Použití levnějších elementárních prášků na bázi železa redukovaného uhlíkem, feromanganu a cínového bronzu pro jejich výrobu umožnilo snížit materiálové náklady na matrici. Materiálové náklady na nově vyvinutou matrici jsou 20 % materiálových nákladů na běžně používaný materiál Co-20 %WC.
Je třeba poznamenat, že cena redukovaného železa používaného k získání matricových materiálů je 1-2 EUR/kg, zatímco cena dosud používaného kobaltu je 50 EUR/kg1) a karbidu wolframu 70 EUR/kg1). Eliminace kritických materiálů (Co) navíc umožnila snížit škodlivé vlivy na zdraví pracovníků přímo zaměstnaných při výrobě profesionálních kovově-diamantových nástrojů. Výhody vyvinutých nástrojů jsou také spojeny s prodloužením životnosti nástroje přibližně o 30 % a účinnosti broušení o 30 %.
Výsledkem je plynulý provoz a výrazně rychlejší odstraňování povrchu při současném snížení počtu nástrojů potřebných pro danou práci. Díky delší životnosti vyvinutých nástrojů je možné zkrátit prostoje nutné k výměně opotřebovaných nástrojů. Celkový přínos z používání levnějších osnovních materiálů lze odhadnout na několik až několik milionů polských zlotých ročně. V tabulce 1 je uveden příklad výpočtu očekávaných ekonomických dopadů předpokládaného zavedení materiálů na bázi Fe-Mn, které představují prototyp kovově-diamantových nástrojů pro úpravu betonových a kamenných povrchů.

Tabulka 1. Příklad výpočtu měřitelných efektů prognózované implementace vyvinutých materiálů tvořících prototyp kovově-diamantového nástroje s ročním prodejem těchto nástrojů v počtu 10 000 kusů.
Průzkum byl proveden v rámci projektu LIDER IX, smlouva č: LIDER/22/0085/L-9/17/NCBR/2018 s názvem: Inovativní kovově-diamantové nástroje bez kritických materiálů pro použití při broušení průmyslových podlahových systémů, financovaný Národním centrem pro výzkum a vývoj ve Varšavě.
Navrhované řešení, kromě ekonomických a sociálních efektů, umožňuje posílit postavení a konkurenční výhodu na trhu, zvýšit reputaci společnosti a její úroveň inovací. Z hlediska celé země, vznik firem využívajících inovativní řešení ve výrobě v celosvětovém měřítku přispívá k vnímání Polska jako proinovační země schopné vytvářet a zavádět významné inovace.
Chcete-li zvýšit konkurenceschopnost své firmy, vyzvěte nás.
Výzkumná síť Łukasiewicz je třetí největší výzkumnou sítí v Evropě. Poskytuje atraktivní, kompletní a konkurenceschopná technologická řešení. Nabízí podnikatelům jedinečný systém „generování výzev“, díky kterému skupina 4 500 vědců přijme podnikatelskou výzvu nejpozději do 15 pracovních dnů a navrhne podnikateli efektivní implementační řešení. Zapojuje přitom nejvyšší kompetence vědců v Polsku a jedinečný vědecký aparát. A co je nejdůležitější, podnikatel nenese žádné náklady spojené s vypracováním nápadu na výzkum. Łukasiewicz vhodným způsobem splňuje očekávání podnikatelů. Podnikatel se může rozhodnout pro kontakt nejen prostřednictvím formuláře na webových stránkách https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/, ale také na více než 50 místech: v Łukasiewiczových institutech a jejich pobočkách po celém Polsku. Všude dostane stejný – vysoce kvalitní – výrobek nebo službu.
Zdroj: Kurier kamieniarski
Autor: Elżbieta Cygan-Bączek | Publikováno: 03. 03. 2021