Trzy wywrotki Cat 725 dla CLUZ

Czeskie zakłady produkujące łupek przejęły od przedstawicieli firmy Zeppelin CZ nowe wywrotki Cat 725. Technologia Cat ma w firmie długą tradycję i sprawdziła się w wymagających warunkach kopalni łupku. Dlatego flota została teraz wzmocniona o trzy nowe maszyny Cat.

 

Park wozowy CLUZ

Wydobywanie surowców i produkcja palonego łupka ma w okolicy gminy Nové Strašecí ponad stuletnią tradycję. A czeski zakład łupka działa tu od 1958 roku. Łupek, który jest rodzajem iłowca ogniotrwałego, jest przetwarzany bezpośrednio przez wypalanie w piecach obrotowych.

Następnie służy jako dodatek do różnych materiałów, od ceramiki sanitarnej po cegły ogniotrwałe i armaturę.

 

CAT flota

Aby jednak mieć coś do przetworzenia, najpierw trzeba łupek wydobyć. Złoże łupka w pobliżu miejscowości Nové Strašecí w regionie Rakovník jest jednym z największych w Europie, a maszyny producenta Caterpillar pomagają tu w wydobyciu od 1987 roku, kiedy zakupiono tu spycharkę Cat D8N. Od tego czasu flota Cat jest stale uzupełniana i odnawiana, ostatnio poprzez dodanie trzech wozideł przegubowych Cat 725.

 

Pojazd przegubowy

Cat 725 to trzyosiowa wywrotka przegubowa z nowej gamy maszyn Cat. Dzięki mocy ponad 250 kW oraz momentowi obrotowemu przekraczającemu 1700 Nm z silnika Cat C9.3, maszyny te nie mają problemu z obciążeniami do 24 ton, nawet w trudnych warunkach kopalnianych. Nowoczesne technologie gwarantują wtedy łatwą obsługę maszyny. Wywrotka jest wyposażona w każdą możliwą technikę: blokady mechanizmu różnicowego, kontrolę trakcji, czujniki przechyłu i wagi. Jednak większość funkcji jest kontrolowana przez samą inteligentną maszynę, dzięki czemu operator nie jest przytłoczony zadaniami i może w pełni poświęcić się swojej pracy.

 

Uroczyste przekazanie

Prezes firmy Zeppelin CZ, pan Stanislav Chládek, osobiście przekazał trzy maszyny, świecące jeszcze nowością, przedstawicielom CLUZ. „Wspaniale jest widzieć więcej nowych żółtych maszyn w pracy. Jesteśmy dumni z naszej współpracy z czeską fabryką i nie możemy się doczekać kolejnych wyzwań, które czekają tutaj na maszyny Cat” – mówi Chládek. 374 F, dostarczony w 2018 roku.

 

 

Źródło: Lomy a těžba

PolandGermanEnglishCzech