Trochę jak koparka, trochę jak lokomotywa – koparka dwukołowa Cat M323F

Caterpillar wchodzi na rynek z nowym modelem dwukierunkowym – Cat M323F. Poniżej dowiesz się, jak wygląda nowa maszyna i czym się różni od tej przeznaczonej do pracy na torach.

 

Dla wielu z nas pierwszą okazją do zobaczenia całkowicie nowej koparki Cat M323F były ubiegłoroczne targi BAUMA. Już tam byłem zaintrygowany tą niezwykłą maszyną i cieszyłem się na możliwość poznania szczegółów.

 

Maszyna specjalna

Już na pierwszy rzut oka widać, że Cat M323F to maszyna wyjątkowa. To nie jest zwykła koparka kołowa, do której ktoś przykręcił koła od lokomotywy, to jest maszyna całkowicie zbudowana do pracy na kolei. Podstawą jest więc nie jedna, ale dwie maszyny. Podwozie, a raczej jego podstawa, pochodzi z koparki M318, a nadbudowa z mniejszej M316. I oba są modyfikowane.

 

Dlaczego wybrano te podstawy dla maszyny dwutorowej? Czy po prostu zostały w magazynie? Wcale nie. Twórcy budowali maszynę, która dzięki odpowiedniej podstawie będzie stabilna, ale i kompaktowa. Milimetry odgrywają również rolę w kolejnictwie. Pociąg nie ma dokąd jechać, jego droga jest ustalona. Nawet minimalne nakładanie się profilu biegu sąsiedniego toru oznacza, że oba tory są nieczynne. Ale jeśli masz Cat M323F, możesz spać spokojnie. Zwarta konstrukcja nośna nie zagraża sąsiednim torom, pociągi nie muszą się zatrzymywać, a prace mogą być kontynuowane.

Przepisy kolejowe, dla niektórych odcinków torów, wymagają obecności tzw. pilota, czyli w bardziej oficjalnym języku, osoby znającej tor. I to właśnie dla tego drugiego „kierowcy” przeznaczona jest druga kabina. Konstruktorzy Caterpillara sprytnie zagospodarowali jego położenie tak, aby nie przeszkadzał w konserwacji maszyny, jest przejezdny. Punkty serwisowe na nadbudówce są nadal doskonale dostępne.

 

Zalety podwozia

Konstruktorzy koparki Cat M323F zdecydowali się na zastosowanie szynowego układu przeniesienia napędu, znanego również jako typ 9A. Dzięki temu cała maszyna unosi się nad torami, a podwozie kolejowe musiało zostać doposażone w oddzielne silniki. Rozwiązanie to ma kilka niezaprzeczalnych zalet. Ci z Was, którzy kiedykolwiek próbowali nakłonić samochód do żwawszego poruszania się po torach tramwajowych w centrum miasta, z pewnością znają ten problem. Opony po prostu nie są stworzone do przenoszenia mocy na gładki metal. Gdy zacznie padać, opona będzie się bezradnie kręcić.

Maszyna Cat M323F jest wyposażona we wszystkie cztery koła szynowe z napędem bezpośrednim. Dzięki temu może on ciągnąć do czterech wagonów i nie ma problemów z jego uruchomieniem nawet przy złej pogodzie. Jednocześnie, dzięki uniesieniu opon ponad tory, maszyna nie zakłóca profilu jazdy pociągów. Jest to ważny punkt; nowoczesne koleje zawierają szereg czujników i sensorów, które monitorują nie tylko pozycję pociągów, ale także to, czy temperatura ich wózków lub wibracje nie przekraczają wartości granicznych. Czujniki te nie stanowią żadnej przeszkody dla ciągnika Cat M323F.

 

System elektroniczny i przeciwwagi

Koparki dwugąsienicowe wszystkich producentów borykają się z jednym poważnym problemem, a mianowicie ze stabilnością. Podczas gdy inne maszyny mogą być wspierane przez masywne podwozia, często z pługami i podnóżkami, maszyny na kolei mają pod sobą tylko szyny i nic więcej do podtrzymywania.

 

INTELIGENTNY SYSTEM STEROWANIA

Elektronika stale monitoruje obciążenie, środek ciężkości, położenie belki i obroty ciała, aby zapewnić, że M323F nie przekroczy swoich limitów. Nazywa się on SMART CONTROL SYSTEM. Pozycja graniczna nie jest tutaj wyimaginowaną ścianą, w którą maszyna uderza szarpnięciem, aby znaleźć się w pozycji bez powrotu. Wszystko działa płynnie i komfortowo, można bezpiecznie używać maszyny do granic możliwości wiedząc, że zawsze zatrzyma się w porę i bezproblemowo, gdy osiągnie swój limit. Dla większej niezawodności i bezpieczeństwa wszystkie czujniki w maszynie są zdublowane.

 

 

Źródło: Lomy a těžba

PolandGermanEnglishCzech