ZŁOŻA KAMIENIA NATURALNEGO W ROSJI

Granit – kamień, który rozsławił kraj

Granit wydobywany w Rosji może pochwalić się nie tylko ciemnym kolorem charakterystycznym dla marmuru. Na przykład, w północno-zachodniej Rosji można znaleźć unikalny granit rapakivi, który ma ciemnoróżowy odcień. Na Uralu i w Transbaikalii znaleziono granit amazonitowy, który swoim kolorem, niebiesko-zielonym i zielonym, przypomina szmaragd. W obwodzie leningradzkim, Republice Karelii i na Półwyspie Kola wydobywa się różowy i krwistoczerwony granit. A różowo-żółty kamień, który można znaleźć w kamieniołomie Szokszyński, stał się sławny na całym świecie, ponieważ w jednym czasie zostały z niego wykonane trzy pomniki historii świata: sarkofag Napoleona Bonaparte (Francja, Paryż), pomnik Mikołaja I (Rosja, Sankt Petersburg), Grób Nieznanego Żołnierza (Rosja, Moskwa).

 

O najlepszych materiałach okładzinowych – trawertyn i onyks

To właśnie w Rosji znaleziono niesamowity kamień, nie tylko ze względu na jego doskonałe właściwości użytkowe (wytrzymałość, mrozoodporność), ale także ze względu na jego szczególne piękno – marmur onyks. Różnorodność miękkich odcieni jest po prostu zdumiewająca: wydaje się, że natura użyła wyłącznie pastelowej palety podczas malowania tego kamienia. Odcienie kolorystyczne onyksu są bardzo zróżnicowane: od mlecznego do złotego, od delikatnej zieleni do brązowawego, od jasnoróżowego do bursztynowego.

W Rosji złoża tego wspaniałego kamienia nie są zbyt szerokie: onyks można znaleźć w Kraju Primorskim, Kołyma, i Czukotka.

Jeśli chodzi o trawertyn, doskonały kamień powłokowy i budowlany, jest on swego rodzaju symbolem Kaukazu. Popularny jest również trawertyn wydobywany w Piatigorsku. Od najdawniejszych czasów zdobiła miejskie budynki użyteczności publicznej i domy mieszkalne. Trawertyn występuje na Kamczatce i w rejonie Gatcina w obwodzie leningradzkim.

 

Jak wydobywa się kamień naturalny?

Obecnie istnieją trzy metody wydobywania kamienia naturalnego:

  • Metoda śrutowania. W masie kamiennej wywiercony jest otwór, w którym umieszcza się materiał wybuchowy. Eksplozja powoduje odłamywanie się kamiennych fragmentów. Główną wadą tej metody jest wysoki procent zniszczenia materiału: odpady często sięgają jednej trzeciej wydobytej masy. Zaletą tej metody są bardzo niskie koszty;
  • Metoda poduszki powietrznej. W górotworze wierci się otwór, zamiast materiałów wybuchowych wprowadza się ogromną „poduszkę“, która następnie jest nadmuchiwana powietrzem. Dzięki temu eksplozja jest łagodniejsza i pozostawia większą część materiału nieuszkodzoną, ponieważ w kamieniu nie ma mikropęknięć. Ponownie jednak nie jest to rozwiązanie pozbawione wad – nie można dokładnie określić, w którym miejscu eksplozja wpłynie na materiał i gdzie nastąpi jego odprysk;
  • Metoda kamieniarska. Przecinarka do kamienia jest specjalnym urządzeniem o zaawansowanej technologii, które jest obecnie wykorzystywane do wydobywania kamienia w najbardziej efektywny sposób. Kamieniarz jest łagodny dla struktury materiału i umożliwia jak najdokładniejsze przewidywanie skutków ludzkich działań. A co najważniejsze – z pomocą frezarki do kamienia cenny surowiec naturalny jest wykorzystywany w sposób bezodpadowy i najbardziej efektywny. Jeśli chodzi o wady, jedyną wadą tej metody jest jej wysoki koszt. Wykonanie i użytkowanie frezów do kamienia nie należy do tanich przyjemności.

 

Materiał przyszłości

Obecnie dziedzina wydobycia kamienia naturalnego i jego wykorzystania szybko się rozwija. Na osobną uwagę zasługuje fakt, że zasoby kamienia naturalnego na naszej planecie są niewyczerpane. Obecnie metody wydobycia granitu, onyksu i marmuru stają się coraz doskonalsze, przeprowadzane jest przejście na wydajną technologię, obniżany jest koszt profesjonalnego sprzętu, co pozwala aktywnie rozwijać tę branżę. Dlatego właśnie kamień naturalny jest materiałem przyszłości.

PolandGermanEnglishCzech