KAMIEŃ NATURALNY: ŚWIATOWE ZŁOŻA I METODY WYDOBYCIA

Kamień naturalny jest jednym z pierwszych materiałów budowlanych i dekoracyjnych, które człowiek zaczął wykorzystywać do urządzania otoczenia. Pomimo swojej wielowiekowej historii kamień naturalny nie traci na znaczeniu: jego popularność nie zależy od czasu, kraju czy trendów mody. W dzisiejszych czasach, gdy sztuczne materiały próbują zastąpić wszystko dookoła, tęsknota za naturalnym produktem jest tak silna jak nigdy dotąd.

 

Gotowy kamień jest efektem wielowiekowej pracy natury. Wzór kamienia stworzony przez naturę jest niepowtarzalny. Dwóch identycznych fragmentów litego granitu, litego marmuru i arystokratycznego onyksu nie można znaleźć na całej planecie. Z przedmiotów wyposażenia wnętrz, wykonanych z kamienia naturalnego, czy jest to marmurowy posąg czy onyksowa oprawa, emanuje szczególna solidność, pewność siebie, spokój, dlatego cieszą się one szczególną popularnością.

 

O złożach kamienia naturalnego

Niewątpliwym liderem w wydobyciu kamienia naturalnego są dziś Włochy. Bogate złoża tego kraju zostały odkryte wiele wieków temu, odpowiednio, tradycje obróbki kamienia doskonalone do perfekcji tutaj. Majestatyczne świątynie Imperium Rzymskiego, wykonane z naturalnego kamienia, przetrwały więcej niż jedno ludzkie pokolenie, pozostały w ciągu wieków.

Tajniki rzemiosła kamieniarskiego we Włoszech przekazywane są z dziadka na ojca, z ojca na syna. To nie przypadek, że jedno z najbardziej znanych włoskich przysłów mówi, że „każdy Włoch czuje kamień“.

Kraj ten jest uważany za swego rodzaju „markę kamieni“ nie bez powodu: sam fakt, że granit, trawertyn czy onyks są produkowane we Włoszech nadaje tym kamieniom szczególny urok i wzbudza bezwarunkowe zaufanie. Jest to jeden z powodów, dla których ponad połowa wszystkich kamieni naturalnych, wydobywanych w różnych częściach świata, jest przetwarzana we Włoszech.

Ogromne partie granitu, marmuru, trawertynu, onyksu, a mistrzowie pracują mozolnie nad każdym milimetrem materiału, tworząc prawdziwe dzieło sztuki. Klienci, zadowoleni z efektu, z dumą mówią, że kamień został obrobiony we Włoszech.

Dziś włoska technologia i sprzęt rozprzestrzeniły się niemal na cały świat: są wykorzystywane w Pakistanie, Brazylii, Chinach i Indiach.

Oczywiście, różne rodzaje kamienia można znaleźć w różnych częściach świata. Na przykład, granit – najsilniejszy naturalny materiał, który jest aktywnie wykorzystywany przez projektantów na całym świecie – jest wydobywany w Bułgarii, Portugalii, Brazylii i Hiszpanii. Ten niezwykły materiał można znaleźć również w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Australii.

W Mongolii, Indiach i Urugwaju można znaleźć szlachetne onyksy z oryginalnymi żyłkami o fantazyjnych kształtach. Natura była szczególnie hojna w obdarowywaniu onyksem z Minas Gerais, brazylijskiego stanu.

Trawertyn, naturalny kamień o ciepłych barwach i porowatej strukturze, można znaleźć w Pamukkale, tureckiej prowincji, oraz w niemieckim mieście Stuttgart.

Jeśli chodzi o złoża marmuru, to są one rozproszone praktycznie po całym świecie – Uzbekistan, Gruzja, Grecja, Włochy, USA, Kuba, a także Rosja. A propos, to właśnie rosyjski marmur słynie na całym świecie z bogatych kolorów i odcieni.

 

O perspektywach wydobycia marmuru w Rosji

Pałac Marmurowy w Sankt Petersburgu, unikalny zabytek architektury i historii, jest żywym przykładem tradycji budownictwa z naturalnego marmuru w Rosji.

Szczególnie cenny jest uralski marmur o jednolitej ziarnistości i delikatnej barwie kości słoniowej, wydobywany w złożu Koelga. Znany na całym świecie marmur z kamieniołomów Kibik-Kordonsky i Pershinsky jest ceniony na całym świecie. Region Irkucka słynie z czerwonego i delikatnego różowego marmuru.

Pomimo faktu, że zasoby marmuru w Rosji są bardzo bogate i rozległe, do niedawna marmur był wydobywany w naszym kraju w niewielkich ilościach. Główną przyczyną tak oszczędnego wykorzystania zasobów kamiennych w naszym kraju są bardzo wysokie nakłady na wydobycie kamienia. Na przykład na Półwyspie Kola i w południowej Jakucji bogate złoża marmuru są trudno dostępne – taniej jest kupić marmur włoski.

Jednak nowoczesna technologia pozwala na znalezienie optymalnych warunków do wydobycia marmuru i dziś krajowy marmur jest używany na równi z kamieniami naturalnymi z innych krajów.

 

 

Źródło: www.dvamolotka.ru

PolandGermanEnglishCzech