Ogrody, w których trawnik nie potrzebny

Rośliny okrywowe mogą w wielu miejscach zastąpić trawnik. Można nawet polubić ten zielony gąszcz w naszym ogrodzie. W niektórych zacienionych lub zbyt suchych miejscach trawnik nie chce rosnąć, nic więc dziwnego, że szukamy alternatywnych rozwiązań. I właśnie to oferują nam różne rośliny okrywowe, nadając niezwykły wygląd naszym ogrodom i otoczeniu domu.
Kamienne chodniki i ścieżki stanowią idealne miejsce dla większości roślin okrywowych.
Po niektórych roślinach z tego gatunku jak na przykład Karmnik ościsty (Sagina subulata) można swobodnie chodzić nie obawiając się ich zniszczenia. Inne, takie jak floks niski (Phlox subulata), są wrażliwe i nie wolno ich deptać.

Isotoma fluviatilis (na zdjęciu) lubi gliniasto-piaszczyste gleby. Jest to zatem idealna roślina do zasadzenia w przestrzeniach między płytami chodnikowymi lub na piaskowcowych schodkach. Gdy isotoma zakwitnie drobnymi, białymi kwiatami, nie ma chyba piękniejszej rośliny okrywowej.

Podłoże żwirowe i skaliste można obsadzić wieloma różnymi rodzajami skalniaków. Można też po prostu stworzyć ogród skalny tam, gdzie nic innego nie rośnie, lub w miejscach, które przez długi czas były suche. Problematyczny fragment ogrodu zostanie przekształcony w uroczy zakątek ogrodowy.

Po co mieć trawnik, skoro można mieć ogród pełen pięknych kwitnących roślin! Biało-srebrzysty dywan stworzy Cerastium tomentosum, bujny zielono-żółty dywan – Sedum 'Angelina’, a różowopurpurowy – Thymus serpyllum.

Thymum serpyllum – obficie kwitnąca stokrotka wąskolistna zdziała cuda. Rośnie szybko i w krótkim czasie tworzy bardzo zwarty drzewostan. Gdy zakwitnie, oczaruje każdego, kto ją zobaczy. Szkoda byłoby nie mieć takiej rośliny w swoim ogrodzie.

Przetacznik turecki (Veronica liwanensis) nadaje ogrodowi i otoczeniu domu lubiany przez tak wielu niebieski odcień. Rośliny te kwitnąc tworzą urocze, poduszki, które w kwietniu i maju nabierają intensywnie niebieskiego koloru. Rośliny tolerują nadeptywanie, dlatego nadają się do obsadzania szczelin w stopniach, między kostką brukową, w chodnikach i wszędzie tam, gdzie jest przepuszczalna gleba gliniasto-piaszczysta.

Byliny okrywowe można również z powodzeniem łączyć z innymi bylinami, takimi jak Lawenda, Pięciornik lśniący (Potentila nitida) lub Rojnik (Sempervivum genus).

Jako substytut trawnika można też stosować różne płożące się ozdobne rośliny liściaste. Każda z nich zapewni inny odcień zieleni, tworząc estetyczny pejzaż, na który z przyjemnością będzie się patrzyło. Można wybierać spośród następujących gatunków Lamium purpureum, Armeria maritima, Stachys byzantina, Lysimachia nummularia, Ajuga reptans i innych gatunków.
Tekst: Zuzana Bohdalová
Źródło: moje-bydleni.com