Jak ułożyć krawężniki ogrodowe

Krawężniki ogrodowe pełnią jasno określoną funkcję – mają  w ogrodach oddzielać chodniki, ścieżki, dróżki i rabaty kwiatowe od trawników. Krawężniki i palisady zapobiegają przerastaniu trawy w tych miejscach, w których nie jest ona pożądana. Są różne rodzaje krawężników, dlatego to od nas zależy, jaki rodzaj wybierzemy, aby uzyskać w ogrodzie pożądany efekt.

 

Jedną z najczęściej stosowanych opcji są krawężniki betonowe. Poszczególne elementy mają identyczny wygląd, wysoką trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Można je osadzić głęboko w podłożu lub pozostawić ich obrzeża wystające ponad krawędź trawnika.

Zdjęcie: aesthetecurator.com

 

Forma obrzeży i obramowań trawnikowych może być prosta lub zdobiona, na przykład posiadać metalowe ornamenty. Obramowania trawnikowe świetnie sprawdzą się jako element służący do niezbędnego wydzielenia obszarów. Ich nowoczesny wygląd to także gwarancja estetyki w ogrodzie. Konserwacja jest minimalna, a instalacja bardzo prosta.

Zdjęcie: wonderfulbackyard.com

Krawężniki w ogrodach mają nie tylko pełnić funkcję oddzielania i wyznaczania granic różnych obszarów, ale wymagamy od nich, aby były mrozoodporne, o wysokiej wytrzymałości i niskiej absorpcji wody oraz o odpornności na działanie wody lub nawozów.

Zdjęcie: gardeningdesigns.pictures

 

Krawężniki osadzone w ziemi umożliwiają nam koszenie trawy tuż przy samej krawędzi. Krawężniki, które nie biegną w linii prostej, lecz mają kształt nieregularnych łuków, są bardzo efektowne pod względem estetycznym.

Zdjęcie: aesthetecurator.com

 

Innym sposobem na oddzielenie dwóch obszarów jest zastosowanie wpuszczonych, tzw. niewidocznych krawężników. Są one wykonane z tworzywa sztucznego i widoczna jest tylko ich górna krawędź. Do mocowania ich w podłożu służą specjalne plastikowe kolce.  

Zdjęcie: crunchhome.com

 

Wokół kwietników można ułożyć nietypowe krawężniki kamienne. Mogą być one wykonane z naturalnego lub sztucznego kamienia. Inną oferowaną opcją oprócz krawężników plastikowych są krawężniki aluminiowe, lub krawężniki ozdobne wykonane z metalu albo plastiku.

Zdjęcie: gratitude41117.com

 

Do oddzielenia dwóch niejednorodnych powierzchni położonych na zboczu są często stosowane bloki skarpowe. W ogrodzie widocznym na zdjęciu zbocze jest bardzo łagodne. Dlatego w tym przypadku właściciele zastosowali niewidoczne plastikowe krawężniki, aby oddzielić rabatę kwiatową od trawnika.

Zdjęcie: aacmm.com

 

Ukryty krawężnik jest doskonałym pomocnikiem w budowaniu realizacji ogrodowych. W niektórych przypadkach można obejść się bez tradycyjnych krawężników. Ale mimo to dobrze jest oddzielić rabaty bylinowe (na zdjęciu) od trawnika, przynajmniej za pomocą głazów.

Zdjęcie: vidur.net

 

Lawendę sadzi się na obrzeżach klombów i trawników. Regularne przycinanie krzewów pozwala uzyskać ciekawy, zaokrąglony kształt.

Zdjęcie: cooleko.de

 

Na koniec prezentujemy podświetlony krawężnik ogrodowy. Wieczorne światło może całkowicie odmienić ogród. Stworzy bardzo ciekawą i przyjemną atmosferę, która zachęca do siedzenia w ogrodzie w ciepłe letnie wieczory.

 

 

Tekst: Zuzana Bohdalová

Źródło: moje-bydleni.com

PolandGermanEnglishCzech