Obsługa wywrotek Cat 775G

stroj na zpracování kamene

Wywrotki Cat 775G to dwuosiowe ciężarówki ważące dobrze ponad sto ton, które są produkowane w Decatur w stanie Illinois w USA, w fabryce zlokalizowanej około trzech godzin na południowy zachód od Chicago. Zanim dotarły do Měrunic, czekała ich podróż pociągiem do portu, gdzie zostały zmontowana z nadwoziem, a następnie podróż wiodła przez ocean. Zewnętrzne opony i schodki montowano aż tutaj, w kamieniołomie.

 

Jaka jest sterowalność maszyn?

Zjechaliśmy w dół do kamieniołomu i poszliśmy w kierunku hałdy. Czekamy, aż druga wywrotka się opróżni a wtedy pomacham do kierowcy, który zatrzyma się i otworzy drzwi. Wchodzę za nim po schodkach  i siadam w kabinie na drugim siedzeniu. „Cześć, jestem Jarda, nie krępuj się, wszyscy tu jesteśmy na ty” – mówi inżynier, unikając kolegi. Kusi mnie zapytać, jak ciężko manewrować takim olbrzymem, a Jarda, jakby się domyślał, pozwoli mi pokręcić kierownicą. „Nic takiego, co?“ śmieje się i mówi, że fakt, że przednia oś nie jest napędzana, a zatem stosunkowo lekka, również pomaga w ruchu.

 

Jaka jest ładowność pojazdów?

Oficjalna ładowność Cat 775G wynosi 64 tony, ale w rzeczywistości będzie przewozić więcej. Podobnie jak w przypadku wszystkich pojazdów sztywnoramowych Cat, obowiązuje również zasada 10-10-20. Oznacza to, że przy 90% do 110% ładowności, więc udźwignie 70 ton. Dziesięć procent ładunku może wynosić nawet od 110 do 120%, ale nigdy nie może przekroczyć 120%, czyli 76 ton. Dane zostałyby zapisane w pamięci maszyny i mogłyby odegrać rolę w przypadku ewentualnej reklamacji. Inżynier wykonuje na wywrotce ponad trzydzieści tur dziennie. Cat 775G to sprawdzony model, którego prototyp został przetestowany przez 33 000 godzin pracy, zanim trafił do produkcji seryjnej.

 

Wyposażenie techniczne

W porównaniu do swojego poprzednika, Cat 775G oferuje o pięć procent większą moc i komfort zmiany biegów niż w pełni automatyczna skrzynia biegów porównywalna z samochodem osobowym. Amortyzator posiada dwunastocylindrowy silnik wysokoprężny z konwerterem. Z tyłu znajduje się falownik, wał Kardana i w pełni automatyczna skrzynia biegów ze sterowaniem elektronicznym, wraz z modułem, który monitoruje moment obrotowy i podaje odpowiednie instrukcje zmiany biegów. Prędkość maksymalna to 67 km/h, a dzięki wystarczającej mocy silnika można ją osiągnąć nawet przy w pełni obciążonym aucie. Wygodną i bezpieczną jazdę zapewniają amortyzatory pneumatyczno-hydrauliczne wypełnione olejem i azotem z automatyczną regulacją sztywności, która zmienia się w zależności od obciążenia.

 

A co z obsługą klienta?

Tomáš Hrdina wymienia jeszcze jedną zaletę, a mianowicie pełen serwis, który zapewnia firma Zeppelin CZ. „Mam problem, biorę za telefon i dzwonię do konkretnej osoby, która osobiście go ze mną rozwiązuje. Jesteśmy zadowoleni z technologii Caterpillar, a wynika to nie tylko z jakości maszyn, ale także z usług, które im towarzyszą” – mówi Tomáš Hrdina.

 

Źródło: Lomy a těžba

Data: 27.6. 2021

 

PolandGermanEnglishCzech