Nowa serie koparko-ładowarek Caterpillar

Nová rýpadlo a nakladač Caterpillar

W tym roku firma Caterpillar świętuje 35. rocznicę wprowadzenia na rynek pierwszych koparko-ładowarek Cat. A jak lepiej uczcić taką rocznicę niż wprowadzając nową linię tych uniwersalnych maszyn? Firma Caterpillar wprowadziła na świat cztery nowe modele. Są to koparko-ładowarki Cat 428, Cat 432, Cat 434 oraz Cat 444. Maszyny otrzymały szereg nowoczesnych elementów poprawiających efektywność i komfort pracy operatora.

 

Łączy w sobie możliwości wielu maszyn, a z odrobiną przesady można stwierdzić, że jest to szwajcarski scyzoryk na czterech kołach, który rozwiąże niemal każdy problem. Jego historia zaczęła się na początku lat 80-tych. Podczas procesu, który trwał kilka tysięcy godzin, zespół projektowy starał się odpowiedzieć na pytanie, czego brakuje użytkownikom istniejących modeli koparko-ładowarek i co chcieliby ulepszyć. W badaniu wzięło udział ponad dwa tysiące klientów. Aby znaleźć najlepsze rozwiązanie, początkowo wytworzył się niewielki, zaledwie pięcioosobowy zespół ekspertów.

 

Pierwsze prototypy

W 1982 roku grupa poszerzyła się o dodatkowych członków z szeregów projektantów, produkcji, sprzedaży, materiałów i jakości z USA i Wielkiej Brytanii. Od połowy 1983 roku testowano pierwsze prototypy. Determinacja wszystkich współpracowników doprowadziła do bezprecedensowego skrócenia czasu standardowo potrzebnego na rozwoj. W ostatnich etapach ważną rolę odegrały projektowanie komputerowe, badania laboratoryjne oraz wykorzystanie metody elementów skończonych do symulacji naprężeń, odkształceń i innych właściwości na utworzonym modelu. W 1985 roku nowy typ został przedstawiony szerokiej publiczności- zaledwie trzy i pół roku od czasu wykonania pierwszych rysunków technicznych na papierze. Rok później do produkcji wszedł model przeznaczony na rynek europejski, w tym także na nasz rynek.

 

Pierwsza seria

Teraz, 35 lat po wprowadzeniu pierwszej serii, trafia w nasze ręce jego najlepsza wersja.

 

Nowe koparko-ładowarki otrzymały szereg nowoczesnych funkcji, które poprawiają wydajność pracy i komfort operatora. Nowe silniki Cat C3.6 spełniają rygorystyczną normę EU Stage V przy zachowaniu parametrów eksploatacyjnych. Zużycie paliwa spadło o bardzo dobrych 10%. Cała maszyna jest również bardzo łatwa w obsłudze, układ emisji jest całkowicie bezobsługowy. Z nowym silnikiem współpracuje automatyczna skrzynia biegów Powershift z prostą obsługą za pomocą ergonomicznie regulowanej dźwigni.

 

Komfort w pracy

Maszyna sterowana jest joystickami na stałe połączonymi z obrotowym siedziskiem, co operatorowi zapewnia doskonały komfort pracy, a jednocześnie to rozwiązanie zaoszczędziło cenną przestrzeń w kabinie i poprawiło widoczność na zewnątrz. Sterowanie maszyną za pomocą joysticka to również łatwiejsza i dokładniejsza obsługa ramienia kopiącego, które wyposażone jest w teleskopową rączkę dla dłuższego zasięgu maszyny.

 

Podstawowe informacje potrzebne do obsługi i konserwacji są wyświetlane na czytelnym, konfigurowalnym wyświetlaczu. W ten sposób operator ma stałą kontrolę nad wszystkimi ważnymi parametrami i może dostosować wydajność maszyny tak, aby była najbardziej odpowiednia do wykonania zadania.

 

 

Źródło: Lomy a těžba

PolandGermanEnglishCzech