Kamień i woda w ogrodzie

Szczególnie ogrodnicy azjatyccy od wieków wiedzą, że ogród tworzą nie tylko rośliny i gleba, lecz także wiele innych elementów, takich jak kamień i woda, jako inne elementy naturalne.

 

Forma elementu wodnego i kamiennego w ogrodzie

W dzisiejszych czasach nie jest trudno wzbogacić każdy ogród o kamień i wodę, czyli dwa podstawowe elementy, ponieważ wiele centrów ogrodniczych oferuje szeroki wybór gotowych elementów z pompami recyrkulacyjnymi. Sprzedawane są całe zestawy dekoracyjne, począwszy od kaskad, poprzez fontanny, poidełka, aż po całe oczka wodne. Ofertę wzbogacają jednak liczne firmy specjalistyczne, które zajmują się doradztwem w tej dziedzinie lub specjalizują się w instalacji oczek wodnych, a także obsługą klientów, którzy zdecydowali się na własnoręczne stworzenie elementu wodnego w swoim ogrodzie. Jeśli więc nie masz jeszcze w swoim ogrodzie elementu wodnego i kamienia, dodaj go do swojego ogrodu. Pierwszeństwo należy jednak dać przepływowemu elementowi wodnemu, który doda do ogrodu charakterystyczny i przyjemny element dodatkowy.

 

 

Jak określić wielkość

 Pamiętaj, aby z odpowiednim wyprzedzeniem rozważyć, ile wody chcesz mieć w ogrodzie. Często zdarza się, że po zakończeniu budowy oczka wodnego lub wodospadu ludzie stwierdzają, że woda w ogrodzie jest nieco zagubiona wśród bylin lub drzew, a powinno jej być więcej. Chociaż oczko wodne na podłodze w centrum ogrodniczym mogło wydawać ci się wystarczająco duże, w Twoim ogrodzie już tak nie musi być. W określeniu pożądanej wielkości np. oczka wodnego może pomóc wąż ogrodowy lub tektura z dużego kartonu. Wytnij z kartonu prosty model i umieść go w ogrodzie. Za pomocą węża można wymodelować kształt brzegu oczka wodnego w wybranym miejscu i od razu dopasować go proporcjonalnie do reszty ogrodu.

 

 

Konserwacja elementów wodnych i kamiennych

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na mały czy duży element wodny w swoim ogrodzie, nie możesz zapominać, że wszystkie formy będą wymagały regularnej pielęgnacji. Każdy element wyposażenia wodnego reprezentuje pewien rodzaj ekosystemu, zbiorniki wodne często pokrywają się liśćmi, przyciągają także różnego rodzaju zwierzęta. Czasami nawet rośliny, których początkowo nie zamierzano uprawiać, zaczynają zarastać zbiorniki.  Wszystko to będzie wymagało Twojej pielęgnacji. Tylko dzięki regularnym korektom i regulacjom można utrzymać stan równowagi w zbiornikach, w których łatwo było go stworzyć, gdy powstawał po raz pierwszy, ale mniej łatwo utrzymać go na stałe.  Szczególną opiekę należy zapewnić rybom i niektórym roślinom, zwłaszcza w zimie. Idealna sytuacja to taka, gdy istnieje możliwość wyjęcia całego zbiornika na zimę i zabezpieczenia go przed pękaniem na skutek mrozu. W żadnym wypadku nie należy pozostawiać pompy w wodzie w okresie zimowym.

Mimo że elementy wodne w ogrodzie wymagają niekiedy dość trudnej opieki, stanowią one źródło nieopisanej radości w każdym ogrodzie. Odświeżają otoczenie, dodają ogrodom nowych perspektyw i są stałym źródłem obserwacji.  Wiele kompozycji z kamieni, wody i roślin wynagrodzi Ci wzorową opiekę, zapewniając naprawdę wyjątkowe, a przede wszystkim kojące doznania, zarówno wzrokowe, jak i słuchowe.

 

 

Źródło: www.moje-bydleni.com

PolandGermanEnglishCzech